Loading...
Arama

Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Nedir?

Tarihte ilk kez 1947 yılında Afrika’da tespit edilen Zika Virüsü, 2007 yılından sonra sıkça gündemi meşgul etmeye başladı.Özellikle 2016 yılında Brezilya’da görülen salgın ile gündeme geldi.Daha çok Afrika, Güney Asya ve Güney Amerika ülkelerinde görülen virüs, Türkiye’de de daha çok Kuzeydoğu illerinde görülüyor. Ülkemizde şimdiye kadar 4 kişide görülen virüsün 7 yıl içerisinde Anadolu’ya yayılmasından endişe ediliyor. Zika virüsünün en önemli ve en çok korkulan tarafı gebelere bulaşmasıdır.

Zika Virüsünün Belirtileri

Zika virüsü ile enfekte olanların %80 kadarında herhangi bir belirti görülmemektedir.Geriye kalan %20’lik dilimde şu belirtiler görülür:

  • Hafif ateş
  • Rash (deriden kabarık bir döküntü çeşidi)
  • Eklem veya kas ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Konjukvisit,gözün beyaz kısmında kızarmaya yol açan iltihabi bir durum diğer adıyla ”kırmızı göz”
  • Bunların yanı sıra seyrek de olsa halsizlik,iştah kaybı,mide bağırsak rahatsızlıkları,göz arkasında ağrı da görülebilir.
  • Görüldüğü üzere Zika Virüsüne özel bir belirti bulunmamakla birlikte çoğu viral (grip gibi) hastalık belirtileri burada da görülür.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır

Zika virüsü Aedes türü bir sivrisineğin insanı ısırması ile bulaşır. Aedes türü sivrisinekler dünyada oldukça yaygın olarak bulunduklarından salgınlar da oldukça geniş bölgelere yayılabilmektedir.Ayrıca virüsün görüldüğü bölgelerde korunmasız cinsel ilişki yoluyla da virüs bulaşabilir.Bu yüzden seyahat ettiğiniz bölgelerdeki salgınlara dikkat etmeli eğer virüsün yaygın olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız uzun kollu elbiseleri tercih etmelisiniz.

Riskleri Nelerdir?

Zika virüsünün en önemli ve en çok korkulan tarafı gebelere bulaşmasıdır.Zira virüs gebelerde düşüğe neden olmakla birlikte çocukların engelli doğmasına neden olabilmektedir.Virüs ayrıca mikrosefali ( baş çevresinin küçüklüğü) ve ölümcül beyin anomalilerine neden olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*