Loading...
Arama

Zihin Açıcı Bitkisel Çaylar

Özellikle sınav döneminde aileler ve öğrenciler, zihin açıcı yöntemleri doğal yollardan araştırır, çözüm bulmak ister. Bilimsel araştırmalar sonucunda, olumlu cevap vermelerinin yanı sıra birçok zihin açıcı, konsantrasyon sağlayıcı, hafızayı güçlendiren bitkiler vardır. Biberiye, yeşil çay, ginseng ve ginkgo biloba araştırmalar sonucu uzmanlar tarafından önerilen bitkilerin başında bulunmaktadır. Tabi ki hepsini dozunda, çok fazlasına kaçmadan tüketmeliyiz. Örneğin yeşil çay, zihin açmasının yanı sıra fazla tüketildiği takdirde içerdiği kafein sebebiyle uykunuzu kaçırabilir.

Ginkgo Biloba

Uzun yıllar zihni açan bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, ginkgo biloba ilk sıralarda gelmektedir. Konsantrasyonu arttırmasının yanı sıra, beyin gücünü de arttırıyor. Alzheimer tedavisi gören hastalar üzerinde ise olumlu etkilerine rastlanmıştır. Bu bitkinin faydalarının yanında fazla tüketimi sonucunda gösterdiği yan etkileri de vardır. Mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi yan etkileri görmemek için kararınca tüketmekte fayda var. Taze ginkgo yaprağı kullanıyorsanız 3-4 yaprak, kurutulmuş ginkgo kullanıyorsanız 1-2 çay kaşığı yeterli olacaktır. Kaynatılmış suyunuzun içerisine ginkgo bilobanızı koyun. Ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardında süzülerek tüketilen bu çay, günü daha enerjik ve dikkatli geçirmenizi sağlayacaktır..

Ginseng

Rus ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilen ginseng hafızayı kuvvetlendirdiği gibi enerjinizin arttığı da görülmüştür. Olumlu etkileri olduğu kadar baş ağrısı ve sindirim sisteminizi olumsuz etkileyecek özellikleri de vardır. 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ginsengi kaynattığınız suyun içerisine dökün. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha keskin ve etkili olmasını isterseniz 2 çay kaşığı ginseng yeterli olacaktır.

Yeşil Çay

Ülkemizde de tüketimi artan yeşil çayın zihin açmasının yanı sıra stres azaltma, sindirim sistemi düzenleme gibi faydaları da görülmüştür. Yapımı oldukça basittir. 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yaprağı, 1 bardak için uygun olacaktır. Kaynattığınız suyu 4-5 dakika oda sıcaklığında bekletip çayı içerisine dökün. 2-3 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Ne kadar bekletirseniz o kadar demli olduğunu göreceksiniz. Yeşil çayın hazır satılan ve limon veya değişik aromalar ile tatlandırılmış bardak poşetleri de bulunur. Enerjiyi yükselten ve zayıflamayı kolaylaştıran bir çaydır.

Biberiye Çayı

Yemeklerde kullandığımız biberiye, verdiği tatların yanında konsantrasyonunuzu arttırıyor ve baş ağrılarına iyi geliyor. Beyne daha çok oksijen taşınmasını sağladığı da söylenmektedir. Yaklaşık 5 gram biberiyeyi kaynattığınız suya atın. 10 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Ardından süzerek isterseniz tek isterseniz bal ve limon ile tatlandırılmış olarak tüketmeniz mümkündür. Biberiye çayını da günde 2-3 bardak içmek yeterli olur. Daha fazla tüketmek, uykusuzluk gibi istenmeyen yan etkiler yapabilmektedir.

Kırmızı Reşi Mantarı

Çin tıbbında yıllardır kullanılan kırmızı reşi mantarı, zihin açmanın yanında birçok faydası vardır. Cildi, saçları güzelleştirir ve bağışıklık sistemini korur. Kırmızı reşi mantarı kullanılarak yapılan birçok içecek bulunur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*