Loading...
Arama

Yulafın Faydaları Nelerdir? Yulaf Zayıflatır Mı?

Yulaf nedir, yulafın faydaları nelerdir, yulaf ezmesi zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle yulaf nedir sorusunu cevaplayalım. Yulaf, dünyadaki en besleyici tahıllardan bir tanesidir. Bilimsel olarak “Avena sativa” olarak adlandırılan yulaf, tam tahıl içeriği olan bir besindir.

Yapılan araştırmalar yulafın insan vücuduna birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur. Yulafın faydalarına bakıldığında genel olarak kişilerin kolesterol seviyelerini düşürmek, koroner arter hastalığı ve kolorektal kanser riskini azaltmak olduğu görülmüştür.

Yulaf kepeğinin faydalarını 3 başlık altında inceleyeceğiz.

 

Yulaf ve Kalp Hastalıklarına Etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 26 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan 27620 sayılı haber bülteninde yer alan verilerine bakıldığında, ölüm vakalarının en çok dolaşım sistemi hastalıklarından (%39,7) gerçekleştiği görülmektedir. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kalp hastalıkları çok yüksek ölüm oranına sahiptir. Bu oran oldukça yüksek olmakla birlikte insanların dolaşım sistemi hastalıklarına dikkat etmeleri gerektiği gerçeğini de ortaya koymaktadır. Kalp ve dolaşım hastalıklarına sebep olan önemli risk faktörlerinden birisi de kandaki yüksek kolesterol miktarıdır. Dolaşım sistemi hastalıklarını önlemek için nasıl beslenmemiz gerektiği ile ilgili önemli bilgilere gelecek yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yulafın kalp hastalıkları ile ilişkisini incelediğimizde yapılan birçok çalışma yulafın içinde bulunan beta-glukan lifinin total kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinin düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. 2008 yılında American Journal of Lifestyle Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada yulaf ve yulaf içerikli besinlerin tüketimi HDL kolesterol ve trigliserit konsantrasyonuna olumsuz bir etkisi olmazken LDL kolestrol ve total kolesterol konsantrasyonun düşmesine katkıda bulunmuştur. (LDL, HDL ve total kolesterol hakkında bilgi öğrenmek için)

Bu konuda sonuç olarak çalışmalar neticesinde yulafın hem total kolesterolü hem de LDL kolesterolü azaltabileceği ek olarak LDL kolesterolü oksidasyondan koruyarak kalp hastalığı riskini düşürebileceği ortaya konmuştur.

 

Yulaf ve Kolon Kanserine Etkisi

Yapılan bazı araştırmalarla grenin lifi bakımından zengin dış tabakası olan yulafın, kabızlığa iyi geldiği görülmüştür. Ayrıca kolorektal kanser ile ilgili yürütülen bir çalışmada da yüksek oranda diyet lifinin kolorektal kanser riskinin azalmasıyla ilişkili bulunmuştur.

 

Yulafın Kilo Vermeye ve Zayıflamaya Olan Etkisi

Peki yulaf ezmesi zayıflatır mı? Yulaf ezmesi kilo aldırır mı? Yulaf ezmesiyle kilo verenler var mı? Yulaf kepeği diyeti var mı gibi çok sıklıkla sorulan sorulara değinelim.

Yulaf ve yulaf kepeği içerikli besinler yüksek lif içeriğinden dolayı kilo vermeye katkıda bulunabilir. Yulaf, midenin boşalma hızını yavaşlatır ve kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca yulafın içeriğinde bulunan beta glukan, yemek yedikten sonra salgılan Peptid YY hormonunun salınımını teşvik eder. Böylece Peptid YY hormonu ile kalori alımının azalmasına sebep olacağı ve obezite riskini azaltabileceği gösterilmiştir.

 

Yulaf Ezmesinin Besin Öğeleri İçeriği

Yulaf, özellikle içerisinde bulunan beta-glukan lifi başta olmak üzere diyet lifi açısından oldukça zengin bir besindir. Protein içeren besinler arasında büyük bir öneme sahip olan yulafın antioksidan içeriği de çok yüksektir. Yulaf ezmesi kaç kalori diye merak edenler için 100 gram yulaf 356 kcal’dir. 100 gram yulafın içerisinde yer alan besin öğeleri şu şekilde;

 • Karbonhidrat: 60,7 g
 • Protein: 12,6 g
 • Yağ: 7,0 g
 • Tiamin: Günlük Önerilen Düzeyinin %51’i
 • Riboflavin: Günlük Önerilen Düzeyinin %8’i
 • Niasin: Günlük Önerilen Düzeyinin %5’İ
 • B6 Vitamini: Günlük Önerilen Düzeyinin %6’sı
 • Folat: Günlük Önerilen Düzeyinin %14’ü
 • Pantotenik Asit: Günlük Önerilen Düzeyinin 13’ü
 • Demir: Günlük Önerilen Düzeyinin %26’sı
 • Magnezyum: Günlük Önerilen Düzeyinin %44’ü
 • Fosfor: Günlük Önerilen Düzeyinin %52’si
 • Potasyum: Günlük Önerilen Düzeyinin %12’si
 • Çinko: Günlük Önerilen Düzeyinin %26’sı
 • Bakır: Günlük Önerilen Düzeyinin %31’i

 

Yulaf Hakkında Bilgi:

Her şeyin doğru bir ölçüsü olduğu gibi yulafın da fazlasını tüketmek zararlıdır. Bir yetişkin için güne 2-3 yemek kaşığından fazla yulaf tüketilmemelidir.

Ayrıca yulaf gluten içermemekle birlikte, bazı durumlarda, buğday veya arpa ile aynı alanlarda yetişir ve bu ürünler bazen yulafın glütenle kontamine olmasına sebep olabilir. Bu nedenle, gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olanların yulaf yeme konusunda dikkatli olması gerekebilir.

One Reply to “Yulafın Faydaları Nelerdir? Yulaf Zayıflatır Mı?”

 1. Yulaflı Omlet Tarifi - HG Sağlık says: 05/06/2020 at 11:31

  […] bu yazımızda, tüm bu soruları sağlıklı beslenme ilkeleri ile birlikte ele aldık. “Yulafın faydaları nelerdir? Yulaf Zayıflatır Mı?” başlıklı yazımızdan yulafın faydalarını ve insan vücuduna etkilerini buraya tıklayarak […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*