Loading...
Arama

Yüksek Tansiyonu Düşürme Yolları

Yüksek tansiyon özellikle belli bir yaştan sonra büyük bir kesimi ilgilendiren ciddi bir problemdir. Yüksek tansiyon beyindeki kılcal damarlara aşırı baskı yaparak onların yırtılmasına ve dolayısıyla da beyin kanamasına neden olur. Beyin kanaması ise önemli ölüm sebepleri arasında yer alır.

Yüksek tansiyonu olan kişiler kendilerine dikkat etmeli, tansiyonu ortalama seviyelerde tutmaya çalışmalıdır.

Tansiyon düşürme deyince akla ilk gelen sarımsaktır. Sarımsak aslında tansiyon düşürücü değildir ama tansiyonu ayarlar, ortalama sevilerde seyretmesini sağlar. Soğan da sarımsak gibi tansiyon seviyesini ayarlama da yardımcı olur. Tuz tansiyon yükselmesine neden olan maddelerin başında gelmektedir. Bu nedenden dolayı yüksek tansiyonu olan kişiler tuz tüketmemeli veya çok çok az tüketmelidir.

Tansiyon yükseldiğinde yapılacak en önemli işlemlerden biriside kolları dirseklere kadar soğuk su ile yıkamak olmalıdır.

Yüksek tansiyona aşırı kilolar, alkol kullanımı ve sigara kullanımı da neden olmaktadır. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa tansiyonunuzu düşürmek için bu alışkanlığınızdan vazgeçmeli, kilolarınızı biran önce vermelisiniz. Stres de önemli bir yüksek tansiyon nedenidir. Bu nedenden dolayı stresten uzak durmaya çalışın…

Yüksek tansiyon problemi ile ilgili doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın. Doktorunuz ilaç kullanmanızı tavsiye ederse ilaç kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*