Loading...
Arama

Yüksek Kolesterol için Alternatif Çözümler

Kolesterolünüzü düşürmek, diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmek isterseniz makalemizdeki alternatif çözümlere dair detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, kolesterolünüzü sağlıklı bir aralıkta azaltmak için her zaman yeterli değildir.

Bazı insanlar yüksek kolesterolünü daha geleneksel ilaçlar yerine takviyeler ve otlarla tedavi etmeyi seçerler. Bazı kanıtlar bu tedavilerin etkili olduğunu ima ederken, bu konuda bilimsel araştırma azdır.

İşte yararları ve riskleri hakkında bildiklerimiz.

Bitki sterolleri ve stanoller

Bitki sterolleri, fitokimyasallar adı verilen bir grup maddedir. Bu kimyasallar, bitkilerde ve bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Bunlar gerekli besinler değildir, ancak sağlığı etkilediği düşünülmektedir. Fitokimyasallar aşağıdakileri içeren çeşitli gıdalarda bulunur:

Fıstık
Tohumlar
Bakliyat
Meyveler
Sebzeler
Hububat

Margarin ve portakal suyu gibi işlenmiş gıdalar bitki sterolleri ile pekiştirilir.

Bu maddelerin kanındaki “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol emilimini engelleyerek kolesterolü düşürdüğüne inanılıyor. Bu konuda yapılan bir araştırma, günde 2 ila 2.5 gram sterol elde etmenin bazı insanlarda LDL düzeylerini %10 ila 14 oranında düşürebileceğini gösterdi. Günde iki kez 8 sterlinlik bitki sterolü ile güçlendirilmiş portakal suyu içerek, bu miktarda bitki sterollerini günlük diyetinize ekleyebilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri

Balık yağında yaygın olarak bulunan Omega-3 yağ asitleri atardamarlarda plak oluşumunu yavaşlatabilir. Kanda kolesterol, yağ, kalsiyum ve diğer maddelerle birleştiğinde plak arterlerinizde oluşur. Atardamarlarınızda plak birikip sertleşirse, atardamarlarınız daralacaktır. Bu sizi kalp krizi veya inme riski altına sokabilir.

Yüksek dozlarda alındığında, balık yağı da yükseltilmiş trigliseritleri düşürebilir. Yüksek trigliserit düzeyleri, arteryel duvarlarınızın kalınlaşmasına veya damarlarınızın sertleşmesine neden olabilir. Bu sizi kalp krizi veya inme riski altına sokar. Pankreatit, yüksek trigliseridlerden de kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, yüksek miktarda balık yağı bazı insanlar için kanama riskini artırabilir. Kan inceltici ilaçlar alırsanız büyük doz almamanız gerekir. Özellikle başka ilaçları kullanıyorsanız, balık yağı takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizin için doğru dozu belirlemenize yardımcı olabilir.

Kırmızı pirinç mayası

Kırmızı pirinç mayası, kırmızı maya ile pilav fermente edilerek yapılır. Çin’de yüzyıllardır ilaç ve pişirme maddesi olarak kullanılmıştır.

Tıpta, kırmızı pirinç mayası öncelikle kolesterolü düşürmek için kullanılır. Kırmızı pirinç mayasının faydalı bileşenleri monakolindir. Bu kimyasallar kolesterol oluşumunu engeller. Bu monakollerden monakolin K, kolestrol ilaç lovastatin ile aynı yapıya sahiptir. Doktorunuz LDL kolesterol düzeylerini düşürmek için size lovastatin veya diğer statin ilaçları reçete edebilir.

Kırmızı pirinç mayası, doğal olarak, bazı reçeteli ilaçların aynı bileşenlerini içerdiğinden, bir ilaç olarak sınıflandırılması gerekip gerekmediğini ve tezgah üstü satışlardan men edilip edilmediğini tartıştı. Kırmızı pirinç mayası ürünleri üzerindeki etiketler genellikle monakolin K miktarını belirtmez. Tüketicilerin belirli bir ürünün güvenli, etkili veya yasal olup olmadığını bilmelerinin hiçbir yolu yoktur.

Niasin

Niasin, aynı zamanda nikotinik asit olarak da bilinen bir B vitaminidir. Vücudunuz yiyecekleri enerji haline getirmek için niasin kullanır. Vücudunuz ayrıca sinir sisteminizi, sindirim sisteminizi, cildi, saçlarınızı ve gözlerinizi sağlıklı tutmak için niasin kullanır. Çoğu insan, günlük diyetlerinde yeterince niasin tüketir, ancak aynı zamanda birçok multivitamin içermektedir.

Niasinin “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olduğu da bulundu. Niasin, HDL’yi yüzde 30 oranında artırabilir. HDL iyi kabul edilir çünkü arterlerinizden kolesterolü çıkarmanıza yardımcı olur. Arterlerinizden tutarlı bir şekilde kolesterol çıkarmak, tıkanmalarını önlemeye yardımcı olur. Arterlerinizi temiz tutmak, kalp krizi veya inme riskini önemli ölçüde azaltır.

Niasinin iyi doğal kaynakları arasında orkinos, tavuk, tahıllar, baklagiller ve tohumlar bulunur. Niasinin kolesterol düzeylerinizden yararlanabilmesi için, doktorunuz tarafından reçete edilebilecek daha yüksek dozlarda almalısınız. Reçetesiz satılan ilaçlar reçeteli ilaçlar gibi düzenlenmediğinden, bileşenler ve etkiler çok değişebilir. Yüksek dozlarda niasin alarak zararlı yan etkiler riskini arttırdığını düşünmek önemlidir.

Niasinin yan etkileri

Kanama
Diyabet
Enfeksiyon
Karaciğer hasarı

Olası yan etkiler nedeniyle, niasin takviyelerinin sizin için en iyi tedavi olup olmadığına karar vermek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*