Loading...
Arama

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubundan Nasıl Kaçınırız?

Yüksek fruktoz mısır şurubu işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılır ve şeker yerine kullanılır. ABD’den başka ülkelerde pek rastlanmıyor. Şekerden çok daha ekonomik olan mısır şurubu tercih ediliyor. Yüksek oranda mısır şurubu artan çeşitlilikte gıdalarda (ekmek, tahıllar, alkolsüz içecekler ve çeşniler) bulunuyor. Doğrudan kendisi diyabete yol açmadığı halde, ondan üretilen içecekler diyabete yol açmaktadır.

Hücre ve doku harabiyetine neden olmakta, reaktif karboniller yüksek seviyelere çıkmaktadır. Şeker ile mısır şurubu arasında metabolik farklılıklar vardır. Genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilebilir. Mısır tarımının çevresel etkileri şüpheli olabilir. Bazı insanların mısırdan elde edilen ürünlere karşı alerjisi vardır. Yüksek fruktoz mısır şurubu oluşturmak için enzimatik süreçte ek işlemler uygulanır.

İşlenmiş gıdalar ve malzemeleri herkes tercih etmez. Şekerin yarattığı etkiyi yaratmıyorsa eğer daha az kalori içerdiğine inanılır. Daha lezzetli olduğuna inanılır. Fast food’tan kaçının, onlarda yüksek miktarda bulunur. Yiyeceklerin etiketlerini okuyup alın, burada ne içerdiği yazar. Doğal ve organik terimlerini öğrenin. Etiketinde %100 organiktir ve mısır şurubu içermez yazması gerekir. Konserve ve şişelenmiş gıdalardan uzak durun.

Alkolsüz içecekler, sporcu içecekleri, limonata, buzlu çay ve yüksek oranda fruktoz mısır şurubu içeren aklınıza gelebilecek hemen her tatlı içkiden kaçının. Tatlandırıcı tüketiminizi sınırlandırın. İçecekleri özellikle azaltın. Evde doğal portakal sıkın. Obeziteyi de önlemiş olursunuz. Yoğurt, dondurma, kola, hamburger gibi besinlerden uzak durun. Yiyecekleri taze alıp kendiniz pişirin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*