Yıpranan Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Bir bayanın saçı onu ön plana çıkaracak en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre saçının tarzını beğenen bayanlar; kendini daha güvenli ve mutlu hissederler. Bayanlar saçlarının güzel gözükmesi için asla vazgeçemeyeceği üç şey aynı zamanda saçlarının üç tehlikeli düşmanıdır. Bunlar fön, maşa ve pres…

Saçlarımızın güzel ve bakımlı gözükmesi için neredeyse her gün saçlarımızı bu üç etkiye maruz bırakıyoruz. Fön, maşa ve presin saçımızın yapısını bozucu olumsuz etkileri vardır. Bunlar, öncelikle yüksek ısının etkisiyle saç yapısındaki keratinin dengesini bozarak saçın çabuk kurumasına ve çabuk kırılmasına sebep olur. Eğer saçınızda boyada varsa bu süreç boyasız saçlara göre daha hızlı gerçekleşir. Saçlarımızın güzel gözükmesini sağlayan bu üç etkiden vazgeçmek yerine saçımıza düzenli olarak bakım yapar, onun beslenmesini sağlarsak saçımızın uğrayacağı zararı azaltmış oluruz. Gelelim bu bakım önerilerine; saç bakım ürünleri içinde yer alan ve evde kolaylıkla bulabileceğiniz özleri yüzde yüz doğal ve hesaplı bir şekilde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Elinizin altında kolaylıkla bulabileceğiniz zeytinyağı saçlarınızdaki kırıkları onararak daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Avucunuza döktüğünüz zeytin yağını saçlarınızın dipleri de dahil olmak üzere masaj yaparak yediriniz. Saç bonesi takarak yaklaşık iki saat kadar bekleyiniz. Saçınız şampuan ile durulayınız. Size tavsiyemiz saçınıza bu işlemi en az ayda bir kez rutin olarak tekrarlamanız.

Sirke

Saçınız doğal, parlak gözükmesini sağlayan bir diğer basit yöntem sirkedir. Sirke saçınıza doğal parlaklık kazandırarak ısı etkilerine karşı saçınıza kalkan olacaktır. Saçınızı yıkadıktan sonra sirke ile durulayınız. Ayda bir kez bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Sirkenin kokusundan hoşlanmıyorsanız işlemi gerçekleştirdikten sonra saçınıza saç kremi sürerek, beş dakika bekletiniz.

Papatya

Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü görünüm kazanmasını sağlayan papatya suyu saçınızı besler ve yumuşatır. Yaz aylarında toplayabileceğiniz taze papatya ya da aktardan temin edebileceğiniz kuru papatyaları kaynattığınız suya bir tutam atın ve on beş dakika demlenmesini bekleyin. Oda sıcaklığında soğumasını bekledikten sonra papatyaları süzerek ayırın. Banyodan sonra saçınıza hazırlamış olduğunuz papatya suyu ile durulayınız bu işlemi haftada bir kez tekrar etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın