Ana Sayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Yaşam Boyunca Diş Sağlığının Önemi

Yaşam Boyunca Diş Sağlığının Önemi

Değerlendir

Diş sağlığı ve bakımı daha çocukluk yaşlarından itibaren aşılanarak çocuklara alışkanlık haline getirilmelidir. Çocukların ilgisini çeken ayrıntıları olan diş fırçası alınarak çocuklara hediye edilmeli ve akabinde nasıl diş fırçalanacağının eğlenceli bir şekilde çocuklara öğretilmesi aşamasına geçilmelidir. Yenilen her yiyecekten sonra çocuklara dişlerini fırçalarsa dişlerinin çürümeyeceği ve ileride karşılaşabilecekleri ağız ve diş hastalıklarına karşı koruyucu önlem alındığı da söylenmelidir.

Dişlerin temizlenmesi için kullanılan kürdan diş doktorları tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca dişlerin temizlenmesi sırasında kürdan dişlerin yapısına zarar vererek diş çürümelerinin artışını da hızlandırmaktadır. Ayriyeten kürdan yapısı itibari ile ağız içindeki bakteri ve yiyecek kalıntılarının farklı yerlere taşınmasını da sağlamaktadır. Bunun için kürdanları dişlerimizden uzak tutmalıyız.

Üzüm ve incir gibi meyveler yenildikten sonra meyvelerin özelliği itibari ile çekirdekleri dişlere zarar verebileceğinden hemen akabinde dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Bir de yediğimiz çikolata ya da tatlı gibi yiyeceklerden sonra da dişlerin fırçalanması ya da diş fırçalamanın yapılamayacağı durumlarda ise ağzın bol su ile çalkalanması gereklidir.

Kişilerin bazılarında ise ağız kokusu oluşabilir işte bu kokunun sebebi araştırıldığında dişlerden kaynaklandığı görülebilir bunun için kişilerin diş doktorlarına müracaat ederek ağız kokusu testinden yararlanmasında yarar vardır. Oluşan kokunun yenilen yiyeceklerden değil de dişlerden ve diş eti rahatsızlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını ancak ve ancak diş doktoru belirleyebilir. Pırıl pırıl parlayan bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin isteğidir. Ama bazı kişiler bu durumdan şanslı ya da şansız olabilirler. Şanslı olan kişiler bundan yararlanırken sarı dişlere sahip olan kişilerin de diş renginin sarılığının neden oluştuğunun araştırması yapılabilir. Dişlerin koyulaşmasını engellemek için çay, kahve, kola, vişne suyu, şarap gibi içecek gruplarından az tüketmek ya da uzak durmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Nasıl Gider? başlıklı makalemizde Ağız Kokusu Giderme, Ağız Kokusu Nasıl Geçer ve Ağız Kokusu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

2019 Diş Dolgu Fiyatları

2019 Diş Dolgu Fiyatları5 (100%) 2 votes Diş tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi olan dolgu, dişlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc