Loading...
Arama

Yalancı Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik gebelik adı ile de bilinen yalancı gebelik, kişinin hamile olmamasına rağmen kendini hamile hissetmesidir.  Kişi bu fikre o kadar takılı kalıyor ki hamilelik belirtileri olan kusma, karın ağrısı, adet periyodunun bozulması, tansiyon problemleri gibi belirtiler yaşar. Yalancı gebelik, psikiyatri alanında ‘pseudocyesis’ adı verilen bir psikolojik bozukluğun fizyolojik yansıması olarak karşımıza çıkar.

Yalancı gebelik ne kadar sürer? Yalancı gebelik ne zaman anlaşılır? Yalancı gebeliğin ortaya çıkmasındaki ana etken tek yönlü değildir. Endokrin ve hormonel sistem ile psikolojik ruh sağlığının da beraber faaliyeti ile kişi hamile olduğunu hissedebilir. Bunun nedeni ise daha önce düşük yapmış ya da bebek sahibi olamamış kişilerin çevrenin baskısı ve kendisinin çocuk istemi nedeni ile bu hastalık haline gelir ve yalancı gebelik ortaya çıkmaktadır. Az adet gören insanlar da cinsel ilişkileri nedeni ile hamile olduklarını düşünerek belirtilere dikkat ederler.

Yalancı Gebelik Ne Kadar Sürer?

Yalancı gebelik ne kadar sürer sorusuna verilebilecek en iyi cevap hamileliliğin ne kadar sürdüğü cevabıdır. Hamile bir kadın çocuğunu 9 ay karnında taşır ve ardından doğurur. Her ne kadar burada bir hamilelikten bahsedemesek de kişi kendini hamile sandığı için yalancı gebelik ne kadar süreceği de belli olarak 9 ay sürmektedir. Bundan önce gebelik testi yapılmış ve negatif çıkmış ise hamileliğin varlığından söz edemeyeceğimiz anlaşılır. Gebelik testleri bazı durumlarda yanıltıcı olabilir.

Adet döngünüz etrafında ya da adet döngünüz yeni bittiğinde yapacağınız gebelik testi hamile olmasanız bile pozitif gösterebilir bu da bu kişilerin hamile olduğuna dair inançlarını kuvvetlendirir. Yalancı gebelikte test pozitif çıkar mı sorusu bu psikolojik hastalıkla boğuşan insanların çok sık sorduğu bir sorudur. Yalancı gebelik fizyolojik açıdan gebe olmayıp kendinizi hamile hissettiğiniz bir rahatsızlık olduğu için normal koşullarda bu test pozitif çıkmaz. Daha önce anlattığımız adet döngüleri nedeni ile pozitif çıkması durumunda ise bu testi birkaç gün daha yaparak en gerçek sonuca ulaşabilirsiniz.

Yalancı Gebelik Tedavisi

Gebelik ne kadar sürer gibi soruları cevaplandırdıktan sonra tedavi sürecinden bahsedecek olursak bu kişilerin bir psikiyatrist ya da psikoterapist ile görüşüp seanslara başlayarak tedavi olunması gerekmektedir. Aylarca hamile olduğunu düşünen bir kadına hamile olmadığına dair söylemlerde bulunmak kişi tarafından kabul edilmez. Bu yüzden uzmanına danışarak bu problem için çözüm arayabilirsiniz.

Hastanın yalancı gebelik pozitif çıkar mı sorusuna cevap olarak hastanın belli başlı kan testlerinin ve röntgenin çekilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında hastaya hamile olduğu net bulgular eşliğinde sunulur. Ardından hasta ile psikoterapi başlar. Belli gün ve saatler belirlenerek kişi ile görüşülür. Kişinin neden yalancı gebelik yaşadığına dair travmalar, geçmiş yaşam öyküsü alınır. Bunun üzerinde belli terapi seansları eşliğinde çalışılır. Kişinin farkındalık kazanması bu süreçte çok önemlidir. Sorunun neyden kaynaklandığı bulunmayan yalancı gebeliklerde hasta kendini suçlar ve çevresinden daha fazla tepki almaktan çekinerek uzmana danışmaz ya da tedaviyi yarıda keser. Bu durumun yaşanmaması için hasta ile terapiden önce konuşulur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*