Loading...
Arama

Vücut Yağlanma Tipiniz Kanser Riski Taşıdığınızın Göstergesi Olabilir!

Ülkemizde ve dünyada hızla artan obezite hepimizin çok iyi bildiği gibi pek çok kronik hastalığa zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Kanser hastalığının görülme hızı ülkemizde ve dünyada oldukça hızlıdır. Aynı seyir devam ettiği takdirde, Dünyada 2030 yılında 22 milyon yeni vaka olması beklenmektedir. Ülkemizde bir yılda 96.200 erkek, 67.200 kadın kanser teşhisi almaktadır. Bu sayıya göre ülkemizde günde 450 kişinin kanser tanısı aldığı söylenebilir.

Fazla Kilo Kanser İçin Bir Risk Faktörü

Fazla kilolu olmak 13’den fazla kanser türünün oluşumunda değiştirilebilir bağımsız bir risk faktörüdür. Yeni yayınlanan bir çalışmada, obezite özellikle de bölgesel yağlanmanın kanser riski üzerinde olan etkisi çalışılmış ve bel çevresindeki 11 cm artışın obezite ile alakalı kanser türlerinde yaklaşık  %13 artışa neden olduğu görülmüştür. Aynı çalışmada kalça çevresindeki 5 cm artışında barsak kanser riskini %15 arttırdığı gösterilmiştir. Vücut yağındaki artış cinsiyet hormonlarının salınımında değişime, insülin düzeyinde ve inflamasyonda artışa neden olarak kanser riskinde artışa neden olmaktadır.

Çalışmaya 43.000 kişi katılmış 12 yıl boyunca 1.600 kişi takip edilmiş, katılımcılara obezite alakalı kanser taraması yapılmış, değerlendirmede katılımcıların beden kütle indeksi,  bel çevresi ve bel kalça oranı değerlendirilmiştir.
Çalışmanın sonunda kanser riskini belirlemede bel çevresi ve bel/kalça oranının beden kütle indeksine göre daha iyi bir parametre olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonunda bağırsak, meme, ve pankreas kanserinin obezite ile ilişkisinin pozitif olduğu görülmüştür. Araştırmacılar ayrıca ağırlık kontrolünün sağlanması ile bu kanserlere yakalanmayacağımızın kesin garantisi bulunmasa da riski azaltmanın mümkün olabileceğini vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*