Loading...
Arama

Vücudumuz İçin Magnezyumun Önemi ve Faydaları

Vücudumuz için birçok mineral ve element gereklidir. Vücudumuz için önemli olan ve belirli seviye de alınması gereken elementlerden birisi de magnezyumdur. Magnezyum vücudumuzda önemli görevler üstlenmektedir. Magnezyum özellikle kalsiyum metabolizmasında önemli görevler alır. Vücudumuzdaki magnezyumun yaklaşık olarak dörtte üçü kemiklerde bulunur. Ayrıca karbonhidrat metabolizması için de magnezyum önemlidir. Magnezyum sinir ve kas uyarılmasında da gereklidir. Vücut sıvılarında bulunan magnezyum iyonları çeşitli gıda maddelerinin ve başka maddelerin hücre içinde parçalanmasında da rol oynar.

Magnezyum vücudumuzda yukarıda da bahsettiğimiz gibi önemli görevler üstlenir. Magnezyum eksikliğinde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Magnezyum eksikliğinde en sık karşılaşılan problemler ise böbrek rahatsızlıkları ve asidoz problemidir.

Magnezyum kaynağı olarak baklagiller önemlidir. Birçok baklagil ve tahıl magnezyum kaynağıdır. Ayrıca et, süt ve kuruyemişlerde de iyi miktarda magnezyum bulunur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*