Loading...
Arama

Vitrektomi Ameliyatı Nedir?

Genellikle göz içinde bulunan iltihaplanmalar da bu sorunlu bölgenin temizlenebilmesi için vitrektomi ameliyatı yapılır. Ameliyat için oldukça gelişmiş teknolojik aletlerin kullanılması şart olduğu için biraz maliyetli bir ameliyat olsa da sorunlu bölgenin eski haline gelebilmesi için bu ameliyatın yapılması büyük yarar sağlar. Ameliyat için hasta anestezi altında iken göz üzerinden bu tabakaya inebilmek ve gerekli kullanılan ekipmanların kolay kullanılabilmesi için gözün beyaz kısmından 3 adet kesi açılarak görüntü için kamera, içerinin basınç ayarının yapılabilmesi için basınç sistem borusu ve ameliyat yapan ekipmanlar bu üç delikten içeri alınır. Kamera sistemiyle gözün içi tamamıyla göründükten sonra burada gözün genel fiziksel yapısını bozmayacak şekilde göz için sıvı boşaltılır.

Vitrektomi ameliyatları içinde sorunlu bölge tamamen temizlendikten sonra içerinin şeklini kaybetmemesi için 2 farklı yöntem ile gözün yapısının bozulması önlenebilir. Bunlardan bir tanesi boşalan bölgeye uygulanan gaz karışımı kimyasal diğeri ise silikondur. İki yöntemde kullanılsa belirli bir süre görme bozukluğu yaşanır. Ancak silikon yöntemi ile yapılan ameliyatlar sonrası hasta daha kısa sürede eski görme kalitesine döner.

Her ameliyatta olduğu gibi vitrektomi ameliyatı içinde temizlik ve hijyen oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası oldukça dikkat edilmesi gereken işlemler göze kesinlikle mikrop taşıyan temizlik elemanları değdirilmemelidir. Ayrıca göz bandajı doktorun belirlediği süre boyunca çıkarılmamalı ve o bölgeye su değdirilmemelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*