Loading...
Arama

Vitiligo Kaşınır Mı?

Vitiligo, halk arasında beyaz leke hastalığı olarak bilinmektedir. Ellerde, kollarda, ayaklarda, bacaklarda, yüzde veya vücudun diğer bölgelerinde vitiligo plakları adı verilen ve normal vücut rengine göre daha açık renkli olan alanlar ile karakterizedir. Vitiligo hastalığı deriye rengini veren pigment hücrelerinin normal fonksiyonlarını yapamaması ile alakalıdır. Fakat bu duruma neden olan faktörler tam olarak ortaya çıkarılmış değildir. Genetik faktörler hastalığın oluşumunda etkilidir. Ailesinde bu hastalık olanların vitiligo hastalığına yakalanma oranı olmayanlara göre oldukça fazladır. Buda hastalığın oluşumunda genetik faktörlerin rol aldığını göstermektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar, bazı sistemik problemler ve stres hastalığın oluşumunda etkilidir.

Vitiligo Hastalığı Belirtileri

Hastalık derinin renginin değişimi ile karakterizedir. Başlangıçta çok küçük olarak bir renk açıklığı meydana gelir ve bu giderek büyür. Vücut rengine göre daha açık renkli ve genelliklede süt beyazı renginde alanlar ile kendisini gösterir. Bu alanların çevresinde bazen kızarıklık gibi ekstra belirtiler görülebilir. Fakat genel olarak ele aldığımızda vitiligo hastalığında tek belirti derideki renk değişimidir. Bunun yanında birçok deri probleminde görülen kızarıklık, kaşıntı, kabarma, şişlik, akıntı gibi belirtiler bu hastalıkta görülmez. Tabi ki hastalığın altında yatan ana sebebe bakmak gerekir. Eğer hastalığın altında immun sistemi etkileyen bir durum söz konusu ise veya başka bazı deri hastalıkları bu hastalığa neden olmuş ise o zaman kızarıklık, kaşıntı gibi ana sebebe bağlı bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Vitiligo Kaşıntı Yapar Mı?

Vitiligo hastalığı normal olarak kaşıntı yapmaz. Dediğimiz gibi vitiligo hastaları için tek problem derideki renk açılmalarıdır. Bunun haricinde herhangi bir belirti görülmez. Kaşıntıda bunlar arasında yer alır. Fakat hastalığın altında yatan nedene baktığımızda bu deride kaşıntıya neden olabilen bir hastalık olabilir. İşte o zaman vitiligo ile beraber kaşıntı görülebilir. Fakat bu vitiligo hastalığı ile alakalı değildir. Tamamen hastalığın altında yatan diğer hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtidir.

Yukarıda saydığımız istisnaları dışarıda bırakırsak normal olarak vitiligo hastalığı insanlarda kaşıntıya neden olmaz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*