Loading...
Arama

Vitiligo Işın Tedavisi ve Çeşitleri

Vitiligo Işın Tedavisi
Vitiligo hastalığının tedavisinde her geçen gün farklı yöntemler ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda bu hastalığın tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerin başında ışın tedavileri gelmektedir. Işın tedavileri Vitiligo hastalığında farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Bazen bir ilaç tedavisine ek olarak kullanılabildiği gibi bazen tek başına tedavinin ana prosedürünü oluşturmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve ışın tedavisindeki ilerlemeler ile beraber başarı şansı oldukça yükselmiş ve ışın tedavisi en çok tercih edilen yöntemlerden birisi haline gelmiştir.

Işın tedavisi vitiligo hastaları için en büyük umutlardan birisidir. Her ne kadar farklı tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılsa da özellikle son yıllarda ışın tedavisi ve bu tedavi sonucu elde edilen başarı daha fazla önem kazanmıştır. Aynı zamanda tedavi süreci daha kolay ve kısa olmaktadır. Bu tedavinin ve tedavi protokolünün belirlenmesinde uzmanın görüşü önemlidir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu ile vitiligo lezyonlarının yeri ve büyüklüğü önemli kriterlerdir.

Vitiligo Işın Tedavisi Çeşitleri

Işın tedavi başlıca iki şekilde uygulanmaktadır. Bu yöntemler ultraviyole A ve ultraviyole B ışınları kullanılarak uygulanabilmektedir. Çeşitli teknolojiler kullanılarak üretilmiş olan ultraviyole cihazları bölgesel olarak veya tüm vücuda ışın verecek şekilde kullanılabilmektedir. Buradaki temel husus hastanın genel durumu ve lezyonların yerleşimi ile büyüklükleridir. Ultraviyole B ile uygulanan ışın tedavileri bölgesel olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi özellikle yüz bölgesindeki vitiligo plakları için oldukça başarılı olan bir yöntemdir. Ultraviyole A ise tek başına uygulanabileceği gibi psoraten adı verilen madde ile beraberde uygulanabilmektedir. Ultraviyole A ile uygulanan ışın tedavisi bölgesel olabildiği gibi tüm vücudu kaplayacak şekildede olabilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve bilimin ilerlemesi ile hemen hemen her hastalık için daha farklı ve başarı oranı yüksek tedavi yolları ortaya çıkmıştır ve çıkmaya devam etmektedir. Vitiligo içinde durum böyledir. Günümüzde farklı tedavi yöntemleri uygulamaları gelişmiş ve başarı oranı artmıştır. Özellikle kişiyi fiziksel anlamda rahatsız eden ve dış görünüşte problemlere neden olan. Bunun neticesinde kişiyi psikolojik olarak etkileyen bir deri hastalığı olan vitiligoda ışın tedavisi başarı şansını artırmakta ve daha kısa sürede tedavi olanağı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*