Loading...
Arama

Vitiligo Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Vitiligo hastalığı hakkında çok uzun yıllardır binlerce araştırma yapılmıştır. Vitiligoya sebep olan faktörler, vitiligonun belirtileri ve tedavi yöntemleri bu araştırmaların ana konularını oluşturmaktadır. Vitiligo sebepleri hakkında binlerce araştırma yapılmasına rağmen tam olarak sebebi budur diyebileceğimiz bir şey yoktur.

Vitiligo deriye rengine veren melanosit olarak adlandırılan pigment hücrelerinin normal görevlerini yapmaması ile alakalı olarak ortaya çıkar. Yani bu melanosit hücrelerinin ya sayısı azalmıştır ya da fonksiyonlarını yerine getiremez haldedir. Aslında ana sebep budur. Fakat bilim insanlarının asıl üzerinde düşündükleri nokta; neden bu hücrelerin bu hale geldiğidir. Bununla ilgili çok fazla araştırma yapılmasına rağmen henüz net olarak bir neden elde edilememiştir.

Vitiligo hastalığında genetik faktörler oldukça önemlidir. Bu bilinen bir gerçektir. Ailesinde bu hastalık olanların; vitiligoya yakalanma oranları ailesinde vitiligo hastalığı olmayanlara göre kat kat fazladır. Buda gösteriyor ki genetik olarak bazı DNA parçacıkları ile bu hastalık aktarılmaktadır. Yani genetiği bu hastalığın sebepleri veya ortaya çıkma oranında göz önünde bulundurmak gerekir.

Bunun yanında uzmanların elde ettiği diğer önemli bilgi ise bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliğidir. Bununla ilgili net bir şey olmaması ile beraber B vitamini, D vitamini, çinko, demir ve magnezyum eksiklikleri önemlidir.

Diğer bir bulgu ise bağışıklık sistemi ile alakalı durumlardır. Bağılık sistemini etkileyen bazı otoimmun hastalıkların varlığı bu hastalığın oluşumundada etkilidir.

Bunların yanında psikolojik problemler ve strese neden olan faktörler hastalığın oluşumunda oldukça fazla rol oynamaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerde yapılan araştırmalarda birçoğunun çeşitli stres faktörleri altında kaldığı tespit edilmiştir. Eğer insan genetik olarak bu hastalığa yatkın ise stres bu hastalığın ortaya çıkma ihtimalini artırmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse vitiligo hastalığının mekanizması az çok bilinsede nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu bir gerçektir. Ayrıca otoimmun hastalıklar, bazı bağışık sistemi problemleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, stres, psikolojik problemler hastalığın ortaya çıkışını tetiklemektedir. Fakat tam olarak sebep budur diyebileceğimiz bir husus yoktur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*