Loading...
Arama

Vitiligo Hastalığında Hücre Spreyi Yöntemi

Teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin tıp dünyasına uyarlanması ile beraber hastalıklar için her geçen gün farklı tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Vitiligo hastalığı içinde durum böyledir. Günümüzde standart tedavi yöntemlerinin yanında teknolojik tedavi yöntemleri de hastanelerde ve tedavi merkezlerinde yerini almıştır. Vitiligo hastalığının tedavisinde son yıllarda epey bir ilerleme kaydedilmiştir. Günümüzde hücre spreyi yöntemi adı verilen yöntem bu hastalığın tedavisindede kullanılmaktadır.

Hücre spreyi yöntemi genetik mühendislik tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntem çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde ve derideki yara izlerinde kullanılabilmektedir. Vitiligo hastalığındada son yıllarda başarı ile kullanılan bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır.

Hücre Spreyi Yöntemi

Bu yöntemin prosedüründen kısaca bahsetmek gerekirse; vücudun uygun bazı bölgelerinden çok inde bir deri tabakası alınıyor. Bu deri tabası kişiden kişiye değişmek ile beraber genellikle koltuk altından ve kasık bölgesinden soğan zarı inceliğinde alınıyor. Alınan bu çok ince deri tabası teknolojik bazı cihazlar kullanılarak laboratuar ortamında hücrelerine ayrılıyor. Yani binlerce hatta milyonlarca hücreyi bir doku halinde ve grup halinde içerisinde barındıran bu örnekteki hücreler tek tek ayrılıyor. Bu ayrılan hücrelerden bir sprey elde ediliyor. Elde edilen bu sprey lezyon olan bölgelere özel teknikler ile uygulanıyor.

Bu yöntem uygulanacak olan bölgede yine öncesinde hazırlanıyor. Zımpara yöntemi adı verilen bir yöntem ile hücre spreyi uygulanacak olan bölge öncelikle temizleniyor. Temizlenen bu bölgeye elde edilen sprey uygulanıyor. Sprey uygulandıktan sonra ise bir pansuman yapılarak uygulama sonlandırılıyor. Bu pansuman doktorunda kararına göre 1 hafta kalıyor. Bu 1 hafta sonrasında sprey yöntemi ile uygulanan hücreler yeni yerlerine yapışıyor ve çillenme adı verilen yeni deri oluşumu yaklaşık 1 ay sonra başlıyor. Yaklaşık olarak 3 ay sonra ise lezyonlar büyük oranda ortadan kayboluyor.

Vitiligo hastalığının tedavisinde son yıllardaki en büyük gelişmelerden birisi olan hücre spreyi yöntemi giderek yaygınlaşmakta ve kullanılmaktadır. Kişiye ait hücrelerden tohumların alınarak lezyonlu bölgelere ekilmesi şeklinde bu tedaviyi kısaca yorumlayabiliriz. Başarı şansı ise %90’lara kadar çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*