Loading...
Arama

Vitiligo Hastalığı İçin Bitkisel Kürler

Tedavisi zor ve uzun bir süreç alan vitiligo hastalığı için çeşitli bitkisel kürler kullanılabilmektedir. Özellikle normal tedavilere cevap alamayan hastalarda bu kürler sayesinde iyileşmeler görülmüştür. Birçok alternatif tıp uzmanı vitiligo için çeşitli bitkisel yöntemler ve kürler önermiştir. Konumuzda sizlere vitiligo hastalığında en sık tercih edilen ve sonuç alınan bazı kürleri paylaşacağız.

Mısır Lapası Kürü

Hazırlanması ve uygulanması oldukça basit olan bir kürdür. Mısırı haşlayın ve yumuşadıktan sonra lapa haline getirin. Lapa haline getirdikten sonra bir süre daha kaynatmaya devam edin. Soğuduktan sonra hem suyunu hemde lapasını vitiligo olan yerlerinize hafif masaj yaparak sürün.

Şahtere Otu Kürü

Bu kürü lezyon olan bölgelere değil içerek uyguluyoruz. 1 bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar şahtere otu koyuyoruz ve 5-10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Çayımız demlendikten sonra içiyoruz. Bu uygulamayı haftada birkaç kez yapmanız yeterlidir. Vitiligoya faydası vardır. Bu uygulamayı aynı zamanda lokal kürler ile beraberde yapabilirsiniz.

Karışık Sebze Kürü

Bu kürümüzü hazırlamak için sebze olarak lahana, havuç ve kırmızı pancar kullanıyoruz. Bunlar ile beraber elma ve zeytin yağı ise yardımcı malzemelerimiz. Tüm bu saydığımız malzemelerin suyunu sıkarak karıştıracaksınız ve içerisine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ekleyeceksiniz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı sabahları aç karnına 2 bardak olarak içeceksiniz. Uygulamaya ise 3 hafta boyunca devam edeceksiniz. Yine bu kürü dışarıdan uygulanan bir kür ile beraber uygulamanız başarı şansını artıracaktır.

Portakal ve Elma Kabuğu Kürü

Vitiligo hastalarının uygulayabileceği kürlerden birisi portakal ve elma kabuğu kürüdür. Burada 1 adet portakal kabuğu ve 1 adet elma kabuğu kullanıyoruz. Elma kabuğunu biraz kalın soyabiliriz. 1 su bardağı kısık ateşte kaynamakta olan suyun içerisine öncelikli olarak portakal kabuğunu atın. Portakal kabuğu ile beraber 5 dakika dolduktan sonra elma kabuğunuda içerisine atarak birkaç dakika kadar daha kaynamasına izin verin. Sonrasında altını kapatın. Vücudun dayanabildiği sıcaklığa ulaştıktan sonra vitiligo olan bölgelere sürün. Bu uygulamayı haftada 3 kez olacak şekilde tekrarlayın. Bu kür özellikle başlangıç aşamasındaki vitiligo lezyonları için faydalıdır. İleri aşamalarda çok faydası olduğu söylenemez.

Benekli Hiltan Otu Kürü

Bu ot bahar aylarında, kendiliğinden yol ve tarla kenarlarında yetişen, beyaz çiçekli bir ottur. İçerdiği kellin ve visnadin gibi maddeler ile vitiligoya iyi gelmektedir. Kürü hazırlarken bir fincan suyun içerisine bir tutam kurutulmuş benekli hiltan otu katılarak kaynatılır. Hazırlanan çay süzülür ve içilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*