Loading...
Arama

Vitiligo Hastaları Ne Yemelidir?

Vitiligo hastalığı ile beslenme arasında ciddi bir ilişki söz konusudur. Vitiligo hastaları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bu hastaların büyük bir kısmında beslenme ile ilgili bozukluklar tespit edilmiştir. Özellikle vitamin ve mineral anlamında yeterince bu maddeleri almayan kişilerde Vitiligo sorununun daha sık olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenle hem bu probleme yakalanmamak için hem de yakalandıktan sonra hızlı ve kolay bir şekilde bu problemden kurtulmak için beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vitiligo hastalığında vitamin ve mineral eksiklikleri ön plandadır. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmış olan kişiler tedaviye ek olarak beslenmelerindede bazı hususlara dikkat etmelidir. A, B, D, E vitaminleri ile fosfor, çinko, potasyum, kalsiyum ve demir önemli vitamin ve mineraller arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu vitamin ve mineralleri zengin olarak içeren besinleri tüketmek tedavi sürecinde bir avantaj olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz vitamin ve mineraller özellikle sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle Vitiligo hastaları için sebzeler oldukça önemlidir. Vitiligo hastaları ne yemelidir? Diye bir soru soracak olursanız; ıspanak, lahana, havuç, marul, maydanoz en iyi besinlerdir diyebiliriz. Tabi ki bunun yanında bol meye tüketmekte özellikle yeterince vitamin alabilmek açısından önemlidir. Tahıllar, zeytin, fındık gibi ürünlerinde Vitiligo hastaları için faydalı olduğu söylenmektedir.

Diğer bir husus ise B vitaminleridir. B vitamini Vitiligo hastaları için oldukça önemlidir. Lezyonların düzelmesi, derinin tekrar eski halini alması için en önemli vitaminlerden olan B12 vitaminini Vitiligo hastaları genelde dışarıdan takviye olarak almaktadır. Fakat bu vitamin bazı besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesi ile bu vitamin ihtiyacı karşılanabilmektedir. B12 vitamini anlamında zengin besinler arasında balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve et gibi hayvansal gıdalar sayılabilir. Bu nedenle Vitiligo hastaları bu besinleride sofralarından eksik etmemelidir.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse Vitiligo hastalığının oluşumda genetik faktörler ile beraber vitamin ve mineral eksiklikleride rol oynamaktadır. Tedavi aşamasında ise ana tedaviye ek olarak bu vitamin ve minerallerin yeterince alınması tedavinin başarı anlamında oldukça önemlidir. Bu nedenle vitiligo hastaları mutlaka beslenmelerine özen göstermeli ve bu besin maddelerini yeterince almalıdır. Bu hem hastalığın ilerleyişini önlemek, hem de hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için gereklidir. Sebzeler, balık, süt ve süt ürünleri, tahıllar, zeytin yağı ve meyveler vitiligo hastaları için öncelikli tercihler olmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*