Loading...
Arama

Vitiligo Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Vitiligo hastalığı tüm Dünya’da en sık görülen deri hastalıklarından birisidir. Bu hastalığın ismi Latince vitelius kelimesinden gelmektedir. Vitelius Latince’de dana anlamına gelmektedir. Bu hastalıktaki lezyonlar danalardaki tüy renklerine benzetildiğinden bu isim verilmiştir. Türkçede ise “âla hastalığı” ve “beyaz leke hastalığı” gibi isimler ile anılmaktadır. Hastalık çok büyük oranda deride renk kaybına yol açar. Çok nadir olarak kıllardada renk kaybı görülebilmektedir.

Hastalık tüm insanlarda görülebilir. Özellikle 15-25 yaş arasında görülme sıklığı daha fazladır. Deri rengi çok fazla önem taşımasada koyu ten rengine sahip insanlarda lezyonlar daha kolay görülür.

Vitiligo hastalığında ilk dönemlerde lezyonlar belirgin değildir. Yani beyaz lekeleri görme şansı yok gibi bir şeydir. Sadece ufak kaşıntılar ve hafif kızarıklık görülebilir ki bunun Vitiligo olduğunu anlamak pek mümkün değildir. İlk başlarda herhangi belirti vermeyen Vitiligo hastalığında ileri aşamalarda lezyonlar çok küçük beyaz ve açık renkli benekler olarak kendisini gösterir. Buradaki lezyonlar bir toplu iğne başı kadar küçüktür ve fark edilmesi yine güçtür. Özellikle açık ten rengine sahip insanlarda bunları görmek çok daha zordur. Sonrasında bu lezyonlar giderek büyür. Özellikle güneş ışığı gibi etkiler ile beraber lezyonlar çok daha belirgin hale gelir.

Lezyonlarda ilk olarak çevresi daha koyu renkli veya kırmızı olan alanlar ile çevrili küçük alanlar ile kendisini gösterir. Etrafı koyu renkli olan bu alanların orta kısmı genellikle ten rengine göre daha açık renkte ve süt beyazı rengi ile krem rengi arasındaki bir tondadır. Giderek büyüyen ve yayılan lezyonlar birleşerek farklı şekillerde büyük lezyonların oluşmasına neden olur. Bu lezyonlara müdahale edilmediği takdirde büyür ve renk farklılığı daha fazla ortaya çıkar. Özellikle koyu renkli insanlarda ve güneş ışığı ile temastan sonra lezyonları görmek daha kolaydır.

Lezyonlar belirli boyutlara geldikten sonra genellikle ilerlemesi durur. Genellikle el ve yüzde görülen bu lezyonların geliştikten sonra görünüm dışında herhangi bir belirtisi yoktur ve kişiyi estetik açıdan rahatsız eder.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*