Loading...
Arama

Varis ve Varis Tedavisi

Toplumda birçok insanda görülen varis hastalığı, vücuttaki toplardamarların genişlemesi ve çaplarının artması sonucu oluşan bir hastalıktır. Varis hastalığı kendisini damar duvar yapısının bozulması sonucu gösterir. Bu durumu daha açıkça anlatmak için toplardamarın görevinden bahsetmeliyiz. Öncelikle toplardamarın temel görevi, kanın oksijenle dolması ve dolaşıma yeniden katılması için kalbe taşınmasıdır. Bacaklar içinde dolaşan kan toplardamarlar içinde yer alan kapakçıklar sayesinde kalbe doğru itilir. Bu toplardamarlar içerisinde yer alan kapakçıkların çalışması durduğunda veya bozulduğunda kan yukarıya doğru taşınamaz ve böylece damar içerisinde kan birikerek varis tedavisi gereken görüntüsü oluşturur. Özellikle kadınlarda büyük bir sıkıntı yaratan varis, uzun süre ayakta kalmayı veya uzun süre oturmayı gerektiren iş gruplarında baskındır. Varis tedavisinde de diğer hastalıklarda olduğu gibi gecikmeden tedaviye başlanılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Kadınlarda özellikle adet dönemlerinde bu varis ağrısı daha da şiddetlenir ve artar. Basit kılcal damar varisleri olabileceği gibi aynı zamanda bacak yaralarına kadar daha ciddi bir boyutlara da ulaşabilir. Ciddi varisli bacaklarda görülen dolaşım bozukluğu sonucunda zaman zaman cildin beslenmesi de zorlaşır.

Varis Tedavisinin Süresini Siz Belirleyin!

Evet yanlış duymadınız… Doktorunuzun önerileriyle paralel olarak bazı doğru uygulamalar sayesinde varislerinize elveda diyebilirsiniz. Bacaklarda şişlik, ağrı, yorgunluk gece krampları ve karıncalanmalar şeklinde kendini belli eden varis hastalığı aslında hafife alınmayacak kadar bir ciddi hastalıktır. Zamanında gereken önlemler alınmadığı taktirde hastalık daha ciddi boyutlarda kendini gösterir. Her ne kadar görünüm açısından rahatsız etmiş olsa da aslında varis, görünümün yanı sıra ilerleyen durumlarda Kronik Venöz Yetmezlik (KVY) adı verilen daha ciddi bir hastalıkla ortaya çıkar.

Peki Varislerinizden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Varis tedavisi öncelikle doktorun önerilerine uymak kaydıyla başlanmalıdır. İnce ipliksi bir görünüm varsa lazer kaynaklarından yararlanarak tedavi uygulanır sadece varisler varsa ultrason yardımıyla skleroterapi yöntemi sonucu küçük ve orta büyüklükteki varisler ortadan kaldırılmaya çalışılır.Varislerin içerisine ilaç enjekte edilerek varislerin daha belirgin olması sağlanır. Varis hastalığı tamamen hareketsiz kalmanın sonucu olarak ortaya çıktığı için kendinize hareket etmenizi sağlayacak aktiviteler bulmalısınız. Eğer masa başı tüm gününüzü oturarak geçiriyorsanız bacak bacak üzerine atmayın. Bu hareket bacaklarınızın hareketsiz kalmasına neden olacaktır.Yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmelisiniz. Bunun yanında çok dar kıyafetlerde vücuttaki kanın rahat dolaşmasını engelleyeceği için varis oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bunun için dar kıyafetlerden uzak durmalısınız. Bunların dışında varis tedavisi için fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmalısınız çünkü varis genellikle kilo problemi olan insanlarda sık görülür. Yaz aylarında fazla güneşlenmeye çalışın. Güneş damarlarınızın genişlemesine yol açacağı için varis oluşumunu da destekler. Baharatlı ve kafeinli içeceklerden uzak durun. En önemli dikkat etmeniz gereken de dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Bu sayede hem kilo probleminizden hem de varislerinizden kısa bir süre de kurtulabilirsiniz. Egzersiz ve yürüyüşü yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Ayrıca varisleriniz için ayrı ayak ve bacak jimnastiği yapmalısınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*