Vajinit (Vajina İltihaplanması) Belirtileri ve Tedavisi

Vajinit; kısaca kadınlarda vajinanın değişik nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Bir mantar, bakteri veya virüs vajinite neden olabilir. Vajinite neden olan etken yaşa göre değişiklik gösterir. Yani genç yaşlarda, ergin dönemde ve menapoz sonrası dönemde vajinite farklı mikroorganizma türleri neden olur. Vajinitin nedeni olan etkenler arasında; Nayseria gonorea, Trikomonas vaginalis, Kandida albikans, Herpes virüs ve Hemofilus vaginalis sayılabilir.

Vajina iltihaplanması durumunda en büyük belirti vajinadan akıntı gelmesidir. Bunun yanında vajina bölgesinde kaşıntı ve yanma hissi de oluşur. Özellikle idrar yapma esnasında vajinada yanma hissi artar. Kısaca vajinitin belirtileri böyledir.

Vajinitin tedavisinde etkenin belirlenip ona göre bir tedavi uygulanması önemlidir. Yani iltihaba neden olan etken belirlenip, etkene en etkili olan ilaçların kullanımı başarı şansını artıracak ve iyileşme süresini kısaltacaktır. Tedavide genellikle çeşitli antibiyotikler kullanılır. Bazı vakalarda östrojen hormonu kullanımı ile tedavi sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın