Vajina Prolapsusu Nedenleri ve Tedavisi

Vajinal prolaps vajina iç duvarının ön ve arka kısmında meydana gelen çıkıntıdır. Burada gerginlik oluşur ve hissedilir. Pelvik yapısında görülen değişim olarak da algılanabilir. Vajina dışında oluşan çıkıntı pelvik yapısını değiştirir, tüm organları bir arada tutan genital kaslarda zorlanma görülür ve rahatsızlık görülmeye başlanır. Arkasında yatan bazı nedenler şöyledir.

Vajina Prolapsusu Nedenleri

Doğum: Vajinal prolaps için en önemli nedenlerden biridir. 60 yaş altındaki kadınlarda çok yaygındır. Çoklu doğumlar komplike riski beraberinde getirir.

Obezite: Kilolu kadınlara bu hastalığın riski daha fazladır. Vücut kitlen endeksi korunmalıdır.

Cerrahi: Bir kadının vücudundaki kas ve bağların giderek zayıflamasıyla riski artar. Herhangi bir ameliyat ile kaslar zayıflarsa buna neden olabilir.

Menopoz: Birçok soru ve endişeniz olacaktır bu dönemde doktorunuzla görümeniz gerekir.

Yaş: Vajinal prolaps yakalanma riski yaşlandıkça artmaktadır. Yaşlılık kasların zayıflamasına neden olur.

Genetik: Annesi veya kız kardeşi bu hastalıktan muzdarip olan kişilerde daha sık görülür. Zayıf kaslar da nadiren genetik olabilir.

Diğerleri: Ağır kaldırma, kabızlık gibi tekrarlayan hareketler kasları zayıflatır.

Vajinal Prolaps Belirtileri

  • Vajinal bölgede ağır ve rahatsızlık hissi
  • Vajina içinde çıkıntılı bir uzantı hissi
  • Vajinada küçük bir çekilme hissini
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı ve ani ataklar
  • Kanama veya vajinal lekelenme
  • Alt sırt ağrısı
  • İdrarda zorluk ve yanma hissi

Bu belirtilerden bir veya birkaçı görüldüğünde mutlaka doktorunuzla görüşün. Tanı koymak erken teşhis tedavi ile kolay atlatılır. Sigarayı bırakma, kilo verme, sağlıklı beslenme ve ağır hareketlerden kaçınmaya dayalı davranış terapisi vardır. Pelvik kaslarında Kegel egzersizler ve fizik tedavi imkanı vardır. Vajinal ovül ve cerrahi işlemler de mevcuttur. Gelişmiş minimal invaziv cerrahide anatomik pozisyon değiştirilir, iç organlar desteklenir vajina eski haline döndürülür.

Bir cevap yazın