Ana Sayfa / Genel Sağlık / Uykusuzluk İçin Basit Çözüm Yolu Önerileri

Uykusuzluk İçin Basit Çözüm Yolu Önerileri

Değerlendir

Uykusuzluk; depresyon, stres, maddi sıkıntı ve travma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan uyku sorunudur. Bu sorunla baş edebilmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır.

  • Yatağınızı kontrol edin; bazı kişiler, yumuşak bazıları da sert yatak severler. Bu yüzden yatağınızı değiştirin ve sorunun ondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edin. Rahat bir uyku için odanız karanlık, sessiz ve sıcak olmalıdır. Odanızı uyumak dışında farklı bir aktivite için kullanmayın.
  • İçecek tüketiminizi kontrol altına alın; kahve, çay ve alkol tüketiminizi azaltın.
  • Günlük programınıza sadık kalın; normal saatinizde kalkmaya çalışın, fazla uyumayın. Gün içinde uyumayın. Gün içinde yaptığınız şekerlemeler, gece uyumanızı engelleyebilir.
  • Kitap okuyun; uyumadan önce kitap okumak, huzur verici bir müzik dinlemek ve ılık bir duş almak, sizi rahatlatabilir ve uyumanızı kolaylaştırabilir.
  • Şekerli gıdalar tüketin; şekerin yatıştırıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden yatmadan yarım saat önce kurabiye ya da şeker tüketin. Ayrıca süt veya yeşil çay da sizi sakinleştirebilir.
  • Günlük tutun; uyumanıza yardımcı olacak şeylerin listesini tutun ve böylece hangi yöntemin size yardımcı olabileceğini anlayabilirsiniz. Doktora başvurmadan önce bu yollara başvurun.

Bir önceki yazımız olan Neden Kaşınıyoruz? Kaşınma Nedenleri başlıklı makalemizde Kaşınma Nasıl Geçer, Kaşınma Nasıl Olur? ve Kaşınma Neden Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc