Loading...
Arama

Uykusuzluk İçin Basit Çözüm Yolu Önerileri

Uykusuzluk; depresyon, stres, maddi sıkıntı ve travma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan uyku sorunudur. Bu sorunla baş edebilmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır.

  • Yatağınızı kontrol edin; bazı kişiler, yumuşak bazıları da sert yatak severler. Bu yüzden yatağınızı değiştirin ve sorunun ondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edin. Rahat bir uyku için odanız karanlık, sessiz ve sıcak olmalıdır. Odanızı uyumak dışında farklı bir aktivite için kullanmayın.
  • İçecek tüketiminizi kontrol altına alın; kahve, çay ve alkol tüketiminizi azaltın.
  • Günlük programınıza sadık kalın; normal saatinizde kalkmaya çalışın, fazla uyumayın. Gün içinde uyumayın. Gün içinde yaptığınız şekerlemeler, gece uyumanızı engelleyebilir.
  • Kitap okuyun; uyumadan önce kitap okumak, huzur verici bir müzik dinlemek ve ılık bir duş almak, sizi rahatlatabilir ve uyumanızı kolaylaştırabilir.
  • Şekerli gıdalar tüketin; şekerin yatıştırıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden yatmadan yarım saat önce kurabiye ya da şeker tüketin. Ayrıca süt veya yeşil çay da sizi sakinleştirebilir.
  • Günlük tutun; uyumanıza yardımcı olacak şeylerin listesini tutun ve böylece hangi yöntemin size yardımcı olabileceğini anlayabilirsiniz. Doktora başvurmadan önce bu yollara başvurun.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*