Loading...
Arama

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluk ve uyku problemleri birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Kimi zaman huzursuz bir ruh hali, kimi zaman depresyon, kimi zaman kısa süreliğine üzülmüş olduğunuz biz durum uykusuzluk yaşamanıza neden olabilir. Ancak bu durum kronik bir hal almış ise sizi fazlasıyla rahatsız eder ve tüm yaşamınızın dengesini değiştirir. Gündüzleri, iş yaşamınızda ya da okul hayatınızda, göstermeniz gereken performansın uyku problemleriniz yüzünden düşmesi olasıdır. Çoğu kez hayattan zevk alamama, okuduğunu ya da dinlediğini anlamama gibi durumlar uyku problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Uykusuzluğa iyi gelen bitki çaylarından bahsedeceğimiz bu yazımızda, bu çayları nasıl hazırlayabileceğinizden de söz edeceğiz.

Karanfil Çayı

Karanfil bitkisi, uyarıcı bit etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir antibiyotik görevi görmesi ile de dikkati çekmekle birlikte, sinir sistemi üzerine etkileri daha fazladır. Karanfil çayını demlerken, birkaç tane karanfil kaynamış suya atılır ve dakika kadar bekletilir. Karanfillerin suya doğal renklerini bıraktıkları görülecektir. Bu aşamadan sonra, tane karanfilleri suyunuzdan alarak çayınızı içebilirsiniz. Çayınızı bir dilim limon ya da bal ile lezzetlendirmeniz de mümkün. Ancak karanfil çayı kendi başına da son derece hoş bir aromaya sahip. Bu çay, uykusuzluk probleminizi derhal çözecek, baş ağrısı gibi problemlerinizi ilk yarım saat içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Anason Çayı

Anason bitkisi, depresyon tedavisinde ve özellikle de uykusuzluk problemlerinde sıkça kullanılır. Depresyona iyi gelen bitki çayları arasında, anason çayı da bulunmaktadır. Anason yapraklarını kaynamış suya atarak demlendirme şeklinde hazırlanan bu çay, yatar yatmaz uyumanızı sağlayarak güne daha zinde başlamanızı, olaylar hakkında fazla düşünmeyerek kendinizi strese sokmanızı önleyecektir.

Melisa Çayı

Uyku problemlerine iyi gelen çaylardan bir diğeri, melisa çayıdır. Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki kas gruplarını gevşeterek beyine sağlıklı titreşimler gönderir ve uykunuzu getirir. Melisa çayını, aktarlardan alacağınız kurutulmuş melisa yaprakları ile kaynamış suda demlendirebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı da tıpkı melisa çayı gibi bir etki göstererek vücudunuzun gevşetilmesini, sinirlerinizin ve kaslarınızın rahatlamasını sağlar. Özellikle kas ağrıları sebebiyle uyuyamıyorsanız, papatya çayı şiddetle tavsiye edilir. Demlendirilmesi ise tıpkı melisa çayınınki gibi olmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*