Loading...
Arama

Tuz tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Tuz tüketimi toplumda genel olarak doğru bir şekilde gerçekleşmemektedir. Çoğu bireyler yemeğin tadına bakmadan tuz eklemektedir. Bu tamamen alışkanlıklar ve ön yargılardan kaynaklanmaktadır. Bu alışkanlık sakıncalıdır ve de oldukça zararlıdır. Tuz içerisinde sodyum bulundurmaktadır ve bu sayede yemeklere tat verici bir özelliği vardır. Tuz kullanmadan önce besinlerin tadını kontrol etmeli ve mümkün olduğunca bireyler tuzu hayatlarından uzak tutmaya çalışmalıdırlar. Bireyler ne kadar tuz kullanmasa da tükettikleri çoğu besinin içerisinde fazla miktarda tuz bulunmaktadır. Bireyler bunu göz önüne alarak daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Tuz tüketimi azaltmak için ne yapılmalı?

Bireyler ilk olarak sofrada tuz kullanımını azaltmaları gerekmektedir. Bununla birlikte yedikleri besinde aşırı derecede tuz içerenlerin tüketiminde oldukça dikkatli olmalıdırlar. Örneğin zeytin tüketiminde suya tutularak tüketmek onun tuzunu geçirmemekte ve zeytin tam anlamıyla tuz deposudur. Zeytin tüketmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüketmeden önceki akşam itibariyle suya ıslanarak tuzu geçirilmelidir. Aynı kural tuzlu peynirler içinde söz konusudur. Yemeklere tuz yerini alabilecek çeşitli baharatlar ilave edilmelidir. Hazır halde alınıp tüketilen besinler dikkatli kullanılmalıdır.

Tuzun oluşturduğu olumsuzluklar nelerdir?

Tuz insan vücudu için oldukça önemli bir mineraldir ancak tuzu tüketirken oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü faydalı olduğu gibi uzun süreler sonucunda çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Tuz tüketimine dikkat etmeyen bireyler de genellikle hipertansiyon görülmektedir. Ayrıca böbrek rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara da sebep olabilmekte olup tuz tüketiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Vücuttaki suyu toplar ve insan vücudunda gerekli olan su oranının azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca guatr hastaları da tuz kullanırken oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir ve iyotlu tuz kullanmaları oldukça önem taşımaktadır. Tuz kullanımı çocukluktan alışılagelmiş bir durup olup buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*