Loading...
Arama

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

tup-bebek

Tüp bebek tedavisi, natural yollar ile çocuk sahibi olamayan bireylerin çocuk sahibi olabilmesini gerçekleştiren tedavi tekniğidir. Günümüzde psikolojik sıhhatsızlıklar, gerilim halları, olumsuz bölgesel etkenler, gelişen yaş, detaylı sıhhat problemleri sebebi ile şahıslar gebe kalamamaktadır. Bu gibi hallerde müracat edilen teknik, tüp bebek tedavisidir.

Bir bayanın gebe kalmasının önünde detaylı engeller bulunmaktadır. Bu engeller kimi vakit kadından kaynaklanabildiği gibi erkekten de kaynaklanabilmektedir. Örneğin; sperm azlığı ya da kaliteli spermlerin az sayıda olması gebeliğin gerçekleşmesi talihinı düşürmektedir. Kadınların regl düzeninin problemlu olması, yumurta oluşumunun beklenen vakitte gerçekleşmemesi gibi ve aynısı hallerde tüp bebek tekniğine başvurulabilir.

Tüp Bebek Tedavisine Başvurulma Sebepleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi asli amacı; bireylerin çocuk sahibi olabilmesini sağlamaktır. Genel olarak bu tedavinin yapılmasını mecburi kılan namacıylaler şunlardır:

 • Sebebi belirleme edilememiş kısırlık
  Üremeye engel olan tüplerde meydana gelen tıkanıklık
  Enfeksiyon rahatsızlıkları
  Spermin kalitesinin düşük olması
  Sağlıklı spermin az sayıda olması
  Kadınlardaki aşırı kilo
  Kadınların ve erkeklerin yaşının gelişmiş olması
  Yumurtanın kalitesinin düşük olması

Psikolojik etkenler
Yukarıda belirtilmiş olan bu sıhhat problemleri, çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi amacıyla tüp bebek tedavisini lüzumlu kılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Psikolojik Süreci Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi süreci, sabırlı ve özverili olunması lüzumen, gerilimden uzak durulması lüzumen bir prosestir.

Anne ve baba olmak isteyen şahıslar genelde bu tedavi sürecinde yoğun bir endişe ve gerilim hissetmektedir. Bu olumsuzluklara namacıyla olan hal ise; tedavinin başarılı olup olmayacağıdır. Ancak bilinmesi lazım olur ki; bu proseste ne kadar sakin ve gerilimden uzak olunursa o kadar iyidir.Kimi çiftler aniden çok kez tüp bebek tedavisi denediği ve olumsuz neticeler aldığı amacıyla bir ileri tedavi başlangıcında da endişe duymaktadır. Ancak bu proseste endişe duymak yerine umutlu olunmalıdır.

Çünkü tüp bebek hekimları, gebelik talihi bulunmayan hallerde tedavi gerçekleştirmemekte ya da tedaviyi önermemektedir. Dvakasısı ile eksper hekim onayıyla da bir tedavi süreci başlatılmışsa umut var demektir.

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Âdet döngüsünde rastgele bir problem olmayan ve derli toplu bir şekilde regl olan kadınların her ay yumurtası ortaya gelmektedir.

Tüp bebek tedavisi kapsamında, bu yumurtanın adedinin yükselmesi amacıyla tedavi altındaki anne adaylarına detaylı hormon ilaçları verilmektedir. Kadınların yumurta miktarını yükseltmek amacıyla oluşturulan tedaviler, hekimlara göre değişiklikler göstermektedir. Çünkü her bir hekimin takip ettiği ekol ve uyguladığı teknik değişikdır.

Ama burada temel olan; bütün bu tedavinin amacının yumurta miktarını yükseltmek olmasıdır. Bununla beraber, kadın yumurta miktarını arttırırken erken yumurtlamayı da engellemek amaçlanmaktadır.

Tüp bebek prosedürünün gerçekleştirilebilmesi amacıyla detaylı hormon ilaçlarıyla yumurta adedi arttırılmaktadır ancak bu tek başına yeterli değildir. Bu sebeple yumurtanın gelişiminin de yakından takip edilmesi lüzummektedir.

Bunun amacıyla ise müracat edilen teknikler; lan testleri ve ultrasonik görüntülemedir. Kan değerleri neticeleri ve ultrason görüntülemesi ile yumurta gelişimi ile ilgili bilgi sahibi olunmakta ve lüzumlu hallerde hormon ilaçlarının doz ayarlaması yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavi süreci kapsamında, meydana gelen ve belli bir olgunluğa erişen yumurtalar araya girmek ile yani çatlatma iğnesi ile toplanmakta, laboratuar koşullarında erkekten toplanan kaliteli spermler ile birleştirilerek döllendirilmektedir.

Anne adayından yumurta toplanması prosedürü değişik teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Yumurtanın hangi anestezi tekniği kullanılarak uygulanacağı genelde anne adayının içersinde olduğu hala, anne adayının sıhhatsal özelliklerine ve eksper hekim tavsiyesine göre belirlenmektedir.

Buna göre yumurtanın toplanması prosedürleri genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon teknikleri ile yapılabilmektedir. Bu teknikler arasında hangisinin uygulanacağı eksper hekim kararına bırakılmalıdır zira eksper hekimlar, hastaları amacıyla en doğru kararı bütün sıhhatsal koşulları göz önünde bulundurarak vermektedir.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır? Yalnızca natural yollar ile çocuk sahibi olamayan ve çocuk sahibi olmak isteyen şahıslara uygulanmaktadır. Bu tedavinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla ilk olarak çiftlerden her ikisinin de onayı olmak zorundadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ülkemizde ve dünyada lüzumtiğince yoğun bir biçimde oluşturulan bu tedavi tekniği, ilk çıktığı senelerde yalnızca özel hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde yapılabilmekteydi. Ancak bugünümüzde bu tedavi tekniği ülkemizde, devlet hastaneleri doğrulusunda da detaylı şartlar altında yapılmaktadır.Bu tedavinin uygulanması amacıyla ilk olarak yumurta adı verdiği kadın üreme hücresi ve sperm adı verdiği erkek üreme hücreleri ayrı ayrı toplanır.

Toplanan bu üreme hücreleri daha sonra laboratuar koşullarında döllendirilir. Daha sonra döllenme prosedürü ile beraber bölünme vakası gerçekleşir ve embriyo oluşumu sağlanır. Meydana gelen embriyo, tüp bebek yapma hedefiyle tedavi olan anne adayının rahminin amacıylae hususmlandırılır. Bu hususmlandırmadan sonra gebelik süreci başlamış olur. Bundan ileri proses ise normal tekniklerle gebe kalmış bir bayanın hamilelik süreci devam eder. Bu halde yapılacak olan tek şey embriyonun rahme tutunmasını beklemektir.

Yumurtanın Döllenmesi İşlemi

Tüp bebek tedavisi kapsamında döllendirme prosedürleri birbirinden değişik iki teknik ile yapılabilmektedir. Bu tekniklerden ilki; anne adayından toplanan yumurtanın ve baba adayından toplanan spermlerin laboratuar içerisinde yan yana bırakılmasıdır.

Bu teknikte yan yana bırakılmış olan üreme hücrelerinin kendi kendine döllenmesi beklenir. Dvakasısı ile bu halde gerçekleşmesi beklenen; spermin yumurtayı çatlatması ve amacıylae girmesidir. Tıpta bu döllendirme tekniğine “klasik tüp bebek IVF” denmektedir.

Tüp bebek tedavisinde sarfedilen bir başka döllendirme tekniği ise; “Mikroenjeksiyon tekniği” olarak adlandırılmaktadır. Bu teknikte, baba adayından alınmış olan sperm pipet aynısı bir vasıta yardımı ile anne adayından toplanmış olan yumurtanın içerisine, mikroskop altında ve laboratuar içerisinde enjekte edilir. Sonuç olarak suni olarak döllendirme prosedürü yapılır.

Bahsi edilen bu iki değişik döllendirme tekniklerinden hangisinin uygulanması lüzumtiği eksper hekim doğrulusunda anne ve baba adaylarına beyan edilmektedir ve en doğru teknik, hekim doğrulusunda belirlenmektedir.

Döllenmek üzere prosedür oluşturulan sperm ve yumurta, birtakım hallerde 3 gün, birtakım hallerde da 6 gün gelişim sağlanması amacıyla laboratuar içerisinde tutulmaktadır. Döllenme tekniği uygulanmış olan yumurta ve sperm, laboratuar ortamının lüzumlu ısıya ve atmosfere sahip olması koşulunda bırakılmaktadır. Bu proses sonunda, en iyi, güzel gelişimi gösteren sıhhatli embriyolar aktarma prosedürü amacıyla seçilmektedir.
Embriyonun Rahme Yerleştirilmesi
Tüp bebek tedavisi içersindeki en son aşama; meydana gelen embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesidir. Laboratuar içerisinde döllendirilmeye çalışılan yumurta ve spermin başarı sağlaması ve bir embriyo oluşturmasının sonrasında sıra aktarma prosedürüne gelmektedir.

Transfere husus olan embriyo adedi, daha şimdilik tedavinin başında iken belirlenmektedir. Çünkü çoklu embriyo aktarımının çoklu gebeliğe de namacıyla olma hali söz husussudur. Çoğu vakit gebelik talihinı yükseltmek amacıyla şahıslar, aniden çok döllendirme prosedürünü tercih edebilmektedirler ancak bu halin çoğul gebelik gibi bir neticesi da bulunmaktadır. Bu husus ile ilgili bütün ayrıntılar, daha şimdilik tedavinin başında iken hekimlerce, anne ve baba adayına aktarılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Döllenmenin sonrasında embriyo oluşması ve meydana gelen embriyonun/embriyoların rahim amacıylae aktarma edilmesinden sonra tüp bebek tedavisi süreci, normal gebelik süreci gibi devam etmektedir ve hal akışa bırakılmaktadır. Bu noktada beklenecek olan tek şey; embriyonun rahme tutunması ve gebeliğin başlamasıdır. Ayrıca, embriyonun rahim amacıyla aktarımı esnasında rastgele bir anestezi tekniğine başvurulmamaktadır. Bu sebeple anne adaylarının endişe duymasına lüzum yoktur.

office 365 satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*