Loading...
Arama

Tüberküloz Hakkında Detaylı Bilgiler

Hava yoluyla alınan tbc basilinin neden olduğu asıl olarak akciğerlere yerleşen ordan da kan ve lenf yoluyla vucudun çeşitli yerlerine yerleşebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Türkiyede görülme sıklığı da oldukça yüksektir ve hastalığın en sık görüldğü ülkeler arasında türkiyede vardır.

Hastalığı sadece aktif akciğer tüberkülozu olanlar bulaştırabilir. Diğer organ tüberkülazları ve 15 günlük tedavi almış hastalarının bulaştırıcılığı yoktur. Hastalık solunum yoluyla bulaşır. Öksürük aksırık yoluyla havaya yayılan tbc basilleri kapalı ortamda uzun süre basillere mağruz kalmış sağlam kişilerce alınır ama basili alan her kişide hastalık yapmaz. Kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre değişir.tbc tabak bardak gibi ortak kullanılan nesnelerle bulaşmaz. Kişinin bağışıklık sistemini zayıflatıcak bazı durumlarda ise hastalığı kapması daha da kolaylaşır . alkol ve madde bağımlıları, AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı bir hastalığın varlığı, tbc li bir hasta ile aynı evde yaşamak gibi.

Hastalığın belirtileri:

  • Birkaç hafta içinde gittikçe kötüleşen inatçı öksürük,
  • nedensiz kilo kaybı
  • yüksek ateş ve gece terlemesi
  • yorgunluk, halsizlik
  • ileriki evrelerde ise öksürükle birlikte ağızdan kan gelmesidir.verem

Hastalık sinsidir ve yavaş ilerler hastalık tanısının konması labaratuvar testleriyle mümkündür. (balgam,idrar gibi vucut sıvılarında tbc basili ve tbc ye özgü hücresel değişikliklere bakılır) ve bu testlerinin sonucuna göre tanı konur. Tanı konulunca hastanın yakın temasta bulunduğu kişiler aile üyelerine ppt testi yapılır bu test hastalığın varlığını göstermez ancak kişinin basille karşılaşıp karşılaşmadığını gösterir. Eğer test pozitif çıkarsa kişde de hastalığın araştırılması gerekir.

Tbc tedavisinde en az 4 ilaç kullanılır çünkü tbc basilinin tedavinin en başından birden çok ilaca karşı dirençli olmasıdır. Bu ilaçlar rifampisin, isoniazid, prazinamid ve streptomisin (veya etambutol) dir. Bu 4 lü ilaç grubu 2 ay verildikten sonra tedaviye rifampisin, isoniazidile devam edilir.

Tüberküloz tedavi edilebilir bir hastalıktır ve eski zamanlardaki gibi ölüm oranları yüksek değildir. Ama tedavinin uzun ve fazla ilaçlı olması hastanın tedaviye uyumunu zorlaştırır. Kullanılan ilaçlarının da oluşturduğu yan etkiler hastalarının tedaviye düzenli katılımlarını zorlaştırır. Tedavi en az 6 ay sürer ve 24 aya kadarda uzayabilir.
Türkiye’de tüberküloz tedavisi verem savaş dispanserleri tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Çocuklara yapılan BCG aşısı tüberkülozu önler fakat yetişkin bireyler için bu aşının koruyuculuğu yoktur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*