Loading...
Arama

Topuk Dikeni Neden Kaynaklanır? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayaklarda oluşan ve ağrılı bir hastalık olan topuk dikeni, özellikle fazla kilolu ve yüksek topuklu ayakkabılar giyen kişilerde ortaya çıkmaktadır. Kişinin ayakları üzerine basılmayacak kadar kötü bir duruma gelmesine neden olan bu durum, ayrıca günlük hareketleri önemli ölçüde kısıtlamaktadır. Şimdi topuk dikeninin neden kaynaklandığına biraz daha yakından bakalım.

Topuk Dikeni Oluşumunda Etkenler

Ayaklarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan topuk dikeni, öncelikle yüksek topuklu ayakkabılar giyen ve fazla kilolar sahip olan kişilerde kendisini göstermektedir. Bunun yanında ayakları zorlayan ve ortopedik olmayan ayakkabılar da yine topuk dikeninin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Diğer yandan gün boyu uzun süre ayakta kalınması yine topuk dikeni sorununun yaşanmasına sebep olur ve bu durum özellikle iş hayatında ayakta kalmak zorunda kalan kişilerde sık görülür. Gün içerisinde uzun süre ayakta kalmak ayağın birçok kısmını zorladığı gibi aynı zamanda topukları da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Uzun süre baskıda kalan topuklar, ertesi sabah ağrılı bir şekilde kalkılmasına neden olmaktadır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç tedavisinin dışında silikon tabanlıklar olarak da görülen tedavi sürecinde cerrahi müdahalenin de yer aldığını söylemek istiyoruz. Ancak topuklarda cerrahi müdahale hastalığın ilerleme gösterdiği durumlarda gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan cerrahi müdahaleden kaçan birçok kişi, radyal şok dalga adı verilen tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Bu yöntem dahilinde oldukça başarılı sonuçların elde edildiğini ve tedavinin sadece 5 dakika kadar sürdüğünü söylemek istiyoruz. Bunların yanı sıra bu uygulama haftada bir kez olmak üzere 3 – 4 hafta aralıklarında sürmekte ve belirtilen süreç sonucunda yaşanan sorun ortadan kaldırılmaktadır. Eğer siz de topuk dikeninin olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, öncelikle hastalığın belirtilerini göstermesi ardından gereken müdahaleleri yaptırmanız gerekmektedir. Hastalığın ilerlememesi ve en başından kontrol altına alınması hem tedavi sürecini kolaylaştırmakta hem de kişinin ağrı ya da sancı çekmesini önlemektedir. Bu nedenle etkili bir tedavi süreci için erken önlem almaya özen göstermeli ve belirtiler ile karşılaştığınız anda hekim kontrolüne girmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*