Loading...
Arama

Tiroid Kanseri Hakkında Herşey

Tiroid bezi boyunda nefes borusu önünde bulunan tiroid hormonu üretiminden sorumlu olan bir bezdir. Tiroid hormonu başlıca metabolizmayı denetleyen bir hormondur. Birçok sistemi etkileyen tiroid hormonu metabolizmayı hızlandıran ve kan şekerini yükselten, kan basıncını arttıran ve nabız sayısını arttıran etkilerde bulunur. Tiroid bezinin iyot eksikliğine bağlı olarak büyümesine guatr denir. Tiroid bezindeki kitlelerin bazıları kanserleşme gösterebilir. Hücreler zamanla değişerek ve gelişerek kanser hücrelerine dönüşebilir ve metastaz yaparak vücudun başka bölgelerine en çok da akciğerlere yayılabilir.

Tiroid kanserinin esas nedeni bugün bilinmemektedir. Byun bölgesinde alınan radyasyona bağlı olarak uzun süre sonra tiroid bezinde kanser gelişimi oluşabilir. Fakat Türkiye’de radyoterapi boyun bölgesine pek uygulanmamıştır. Radyasyon dışında ise neden olan başka faktörler hakkında da kesin bir bilgiye bugün sahip değiliz.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri çok fazla belirti vermeyen bir hastalıktır. Tiroid kanseri boyunda büyürse oluşan kitle patolojik olarak değerlendirilir ve kanser olup olmadığı anlaşılır.

Tiroid hastalıkları genelde kadınlarda daha çok görülür. Sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Kadınlarda guatr mesela erkeklere göre 6 kat daha fazla görülüyor. 20 yaşından küçüklerde ve 60 yaşından fazla kişilerde tiroid bezinde kitle saptanması halinde kanser olması olasılığı daha fazladır.

Tiroid Kanseri Tipleri

Tiroid kanserleri çeşitleri papiller, foliküler, medüller ve anaplastik olarak sıralayabiliriz. Papiller tip en çok görülen tip olup genellikle genç yalarda görülür. Foliküler tip tiroid kanseri ise daha yaşlı hastalarda görülür ve daha çok kan yoluyla metaztaz yapar. Medüller tip tiroid kanseri ise daha çok kalıtımla geçen tiptir. Dördüncü tip tiroid kanseri ise en kötü seyirli ve ölümle en çok sonuçlanan ve tedavisi neredeyse imkansı olan anaplastik tip tiroid kanseridir. Çok hızlı geliştiğinden tedavi şansı çok azdır.

Tiroid Kanseri Tanı Yöntemleri

Tiroide bir kitle varlığında ince iğne aspirasyon biyopsisi ile veya trucut bitopsi ile kitleden parça alınıp incelenir. Ultrasonla görülen kitleler kanser şüphesi durumunda biyopsi ile incelenirler ve iyi huylu-kötü huylu ayrımı yapılır. Kandaki hormon seviyeleri ölçümü ve tiroid sintigrafisi ile de kitlelerin sıcak ya da soğuk olup olmamasına göre kitlenin kanser veya değil olduğu tespit edilebilir.

Tiroid Kanserinden Korunma

Tiroid kanserinin nedenleri bilinmediğinden korunma durumu yoktur. Fakat tiroid kanserinin erken yakalanması tedaviyi çok etkilediği için düzenli aralarla yapılan check up uygulamaları ile kanser oluşum olmuşsa bile erken evrede yakalanma oranı artar ve tedavi şansı yükselir. Kan hormon değerleri ve ultrason görüntüleri ile tiroid dokusu kanseri erken evrede yakalanabilir.

Tiroid Kanseri Tedavisi

Cerrahi ile tiroid bezi çıkartılır. Sonra geri kalan doku olma ihtimalini önlemek için radyoaktif iyot tedavisi uygulandıktan sonra vücut için gerekli tiroid hormonu ilaçla devamlı ve ömür boyu hastaya verilir. Endokrin cerrah, endokrinolog ve nükleer tıp uzmanı olmak üzere 3 ayrı branştaki doktor tarafından hasta takip edilir. Tiroid dokusu çıkartılan hasta ömrü boyunca devamlı ilaç alacak ve arada kontrollere gidecek.

Tiroid ameliyatında tiroid bezi ve etrafındaki lenf bezlerinin çıkartılması şeklindedir. Ameliyat sırasında tiroidden parça alınarak kanserin kesin olduğu ispatlandıktan sonra geri kalan tiroid bezinin tamamı alınır. Eğer yanılma olmuş ve kanser durumu yok ise tiroid böylelikle boşuna alınmamış olur. Kanserli tiroid bezi alındıktan sonra ultrason ile lenf bezlerinin durumuna bakılır ve lenf bezleri hastalıklı ise çıkartılır fakat hastalıklı değilse çıkartılmayabilir. Daha sonra bu lenf bezlerinin hastalanması ihtimaline karşı da hasta devamlı olarak kontrollere gider.

Ameliyattan sonra tiroid kanserinin durumuna göre radyoaktif tedavi verilebilir veya verilmeye bilir. Fakat tiroid hormonu ilaçları hasta hayatı boyunca kullanmak zorundadır. Ara ara da düzenli kontrollere gider ve böylece uzun süre yaşam şansı bulunur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*