Loading...
Arama

Testis Kanserinin Nedenleri ve Tedavisi

Testis kanseri bir veya iki testiste meydana gelen malign (kötü) hücre olması durumudur. Erkeklerde bir çift testis bezi bulunur. Ürettikleri sperm saklama yeri ve erkeklik hormonu olan testosteronun ana kaynağıdır. Bu hormonlar üreme organları ve diğer erkek fiziksel özelliklerin gelişimini kontrol eder. Testisler bir kese gibidir, penisin altında yer almaktadır buraya skrotum denir. Risk faktörleri ise şunlardır.

İnmemiş testis: skrotum için doğru hareket edememe söz konusudur, her iki testis için risk vardır.

Konjenital anormaliler: Testis, penis, böbrek bozukluklarının yanı sıra kasık fıtığı görülebilir.

Testis kanseri geçmişi: Önceden bir testisinde kanser görülen erkeklerde diğer testis için var olan risk.

Testis kanseri aile öyküsü: Babada varsa oğula geçme oranı yüksektir.

Belirtileri

  • Testiste ağrısız bir şişlik veya anormal büyüme,
  • Testiste ağrı veya rahatsızlık,
  • Bir testiste genişleme ya da değişim görülmesi,
  • Skrotumda ağırlık hisi,
  • Alt karın bölgesinde sıkıcı bir ağrı ya da sırt ve kasıkta ağrı,
  • Skrotum sıvısında ani bir katılım.

Biyopsi, kan testi ve ultrasonla teşhis edilir. Radyasyon tedavisi, kemoterapi ve ameliyat yapılabilir. Vakaların %95’i tedavi edilebilir. Tedavinin başarılı olma oranı erken teşhise bağlıdır. Ve de tedavinin yan etkileri bu durumda azalır. Testis kanseri olan erkeklerin çoğunluğu cerrahi, radyoterapi ve/veya kemoterapi ile tedavi edilebilir. Yan etkileri ve tedavinin türüne göre her kişi için farklı olabilir. Yaşa, sağlık durumuna göre tedavi belirlenir. Tedavi genellikle bir cerrah, bir medikal onkolog ve radyasyon onkoloğu uzman bir ekip tarafından sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*