Loading...
Arama

Sol Kol Ağrısı Nedeni Nedir?

Sol kol ağrısının nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Boyun fıtığı rahatsızlığı omurilik rahatsızlığı olduğu için sinirlere uygulanan baskı vücudun farklı bölgelerinde hissizlik, ağrı ve güçsüzlük hissettirebilir. Boyun fıtığının en çok kendini belli ettiği bölgeler boyun çevresi, omuz, sağ kol ve sol koldur. Sıkışan sinirler sol kol da hissizlik, kuvvet kaybı, uyuşma ve şiddetli ağrıya neden olabilmektedir.
  • Bazı omuz eklemi rahatsızlıkları ile sol kol ağrısı görülmektedir. Sol kol ağrısına neden olan omuz eklemi rahatsızlıkları ise donuk omuz, impingement sendromu, bursit gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar genellikle omuz ile dirsek arası olan bölmede hissizlik ve ağrı olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda omuz bölgesindeki hareketlenme esnasında kol ve omuz arasında kuvvet kaybı görülmektedir.
  • Ulnar oluk sendromu sol kol ağrısına neden olabilmektedir. Bu sendrom dirsek bölgesinde sinirlerin sıkışması ile oluşmaktadır. Dirsek bölgesinde sıkışan sinir dirsek bölgesinden serçe parmağına kadar uyuşma ve hissizlik olarak kendini göstermektedir. Çok nadirde olsa kol bölgesinde ağrıya ve güç kaybına neden olabilmektedir.
  • Karpal tünel sendromu da sol kol ağrısına neden olan rahatsızlıklardandır. Karpal tünel sendromu bilek bölgesinde sinir sıkışması sonucunda oluşur. Bilek bölgesinde sıkışan sinir yavaş bilek bölgesinden baş parmak bölgesine kadar uyuşma oluşturmaktadır.

Sol Kol Ağrısı Nedeni Kalp Krizi Belirtisi Midir?

Sol kol ağrısının kalp krizi belirtisi olması halk arasında yaygın bir şekilde paylaşılmakta olan bir bilgidir. Bu bilginin doğruluğu değişkenlik göstermektedir. Her sol kol ağrısı kalp krizi nedeni olarak görülmemektedir.

Kalp krizi sırasında genellikle şiddetli ağrı göğüs bölgesinden başlamaktadır. Bu şiddetli ağrı çene bölgesine ve sırt bölgesinde kendini gösterebilmektedir. Göğüs bölgesinde oluşan aşırı ve ağrı ve sıkışma sonucunda sol kolda ağrı ve uyuşma meydana gelmektedir.

Sol Kol Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sol kol ağrısında teşhis için en önemli yöntem doktorun yönlendirmeleri tarafından öncelikle ağrının yeri, ağrının şiddeti ve ağrı süresi önemlidir. Sol kol ağrısı teşhisleri şunlardır:

  • Kol ağrısı düşme, zorlama ve darbeye bağlı oluşmuş ve ağrı olan bölgede her dokunmada ağrı gözlenmesi durumunda kol ve el bölgesinde kırık analizini yapabilmek için röntgen çekilmesi istenmektedir.
  • Kol bölgesinde oluşan ağrı vücudun farklı bölgelerine yani el ve omuz gibi bölgelerine yayılıyor ve kol bölgesinde hissizlik ve uyuşma gözleniyor ise boyun fıtığından şüphelenilir. Boyun fıtığı teşhisi koyulması ve tedaviye başlanması için hastadan MRG çekilmesi istenmektedir.

Sol Kol Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sol kol ağrılarında kol ağrısının durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanan tedavi yöntemlerinden en basiti istirahat tedavisidir. İstirahat tedavisi kol ve omuz bölgesi hareketsiz durumda ağrıdan izole ediliyor ise uygulanmaktadır.

Kol ve omuz bölgesinde darbeye bağlı ağrı var ise kırık teşhisi yapılır ve kırık oluşumu görülmesi durumunda hareket kısıtlayan ve kırık bölgenin kaynamasını sağlayan alçı yöntemi uygulanmaktadır. Kol ağrısı omurilik rahatsızlığından kaynaklanıyor ise 20 günlük ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Sol Kol Ağrısı Nedir?

Sol kol ağrısı nedeni farklılaşmakta olan kas ya da kemik ağrısı olarak bilinmektedir. Kaslarda oluşan problemler nedeniyle ya da vücudun farklı hastalıklarının işaret edilmesi nedeniyle omuzdan el parmaklarına doğru inen uyuşma hissi meydana gelmektedir.Sol kol ağrısı oluşması nedenleri göz önünde bulundurularak birden fazla tedavi şekli ile iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle ağrının şeklinden ziyade şiddeti ya da diğer belirtilerin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*