Loading...
Arama

Sirkadiyen Ritim vücut ağırlığı ilişkisi

Kişilerin vücut ağırlıklarındaki dramatik artış ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada kontrol edilemeyen bir sağlık problemi olmakta ve bu durum pek çok kronik hastalığa yakalanmada risk oluşturmaktadır.  Ağırlık artışına neden olan etmen hepimizin de bildiği gibi aldığımız enerjinin harcadığımızdan fazla olması durumudur.  Ancak yeni yapılan araştırmalarda bu duruma neden olabilecek başka etkenler üzerinde durulmaktadır. Bunlardan bir tanesi vücut yağı ve beden kütle indeksi ile besin tüketim zamanı arasındaki ilişkidir. Buna göre besin alım zamanlamamız melatonin salınımını etkileyerek ağırlık kontrolünü zorlaştırmaktadır.

Bu düşünce ile yola çıkılarak 2017 eylül ayında yapılan çalışmada, kişilerin düzensiz yemek yeme saatlerinin vücut saati/ sirkadiyen ritimlerinde değişmeye buna bağlı da ağırlık artışına neden olduğu görülmüştür.  Çalışmaya 110 üniversite çağında kişi katılmış ve bu kişiler 30 gün boyunca takip edilmiştir. Kişilerin günlük takipleri cep telefonu uygulaması ile sağlanmıştır. Çalışmaya katılan kişiler düzenli olarak hergün cep telefonu uygulamasına verilerini girmiştir. Bu veriler, hangi saatte ne yemek yedikleri ve uyuma saatleridir. Çalışmanın sonunda vücut yağ miktarı fazla olan kişilerin, olmayanlara kıyasla melatonin seviyelerinin yüksek olduğu uyumadan önceki saatlerde daha çok yiyecek tükettikleri bulmuştur. Araştırmacılar bu durumun günlük alınan enerjiden ve günlük alınan enerjinin içeriğinden bağımsız olarak, kişilerin yemek yedikleri saatin vücut kompozisyonuna etki ettiği sonucuna ulaşmışlardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*