Loading...
Arama

Sinüzit ve sinüs nedir?

Sinüs Kafatası içerisinde yerleşmiş olan ve burna açılan boş deliklerdir diyebiliriz. Bu boş deliklerin içerisinde tabiî ki hava bulunmaktadır. Bu sinüs dediğimiz hava kanalları ağzımızda ürettiğimiz sesin tınısı da belirlemektedir ve burundan geçen havanın vücut ısısından daha yüksek veya düşük olmasını engellemektedir. Ayrıca sinüslerimiz kafamızın ağırlığını daha az hissetmemizi sağlar. Sinüzit ise mukoza iltihabı sonucunda oluşan mukozanın sinüsler içerisinde birikerek bölgeyi şişirmesi ve tıkamasıdır. Bunun sonucunda da hastaların kafalalarında ağırlık hissetmelerinin sebebi de budur. Genelde bu sinüslerin içerisinde biriken mukozanın iltihaplanma nedeni virüsler veya bakterilerdir.

Sinüs Kafatası içerisinde yerleşmiş olan ve burna açılan boş deliklerdir diyebiliriz.
Akut Sinüzit : Akut sinüzitte iki haftadan az süren bir süreç vardır.

Subakut Sinüzit : iki hafta ile on iki hafta arasında süren sinüzit hastalığına bu isim verilmektedir.

Kronik sinüzit : 12 haftadan daha uzun süren sinüzit rahatsızlıklarına Kronik sinüzit denilmektedir.

Sinüziti etkileyen en önemli faktörlerin virüs ve bakteriler olduğunu söylemiştir. Bu virüs ve bakteriler üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olarak gribal bir çok hastalığa davet çıkarmaktadırlar. Bununla beraber hastaların bir çoğunda tıkanıklık oluşmakta ve kafanın ağırlığı hissedilmektedir. Bunun nedeni sinüsler içerisinde hava yerine iltihaplı mukoza birikmesidir.

Sinüzite Sebep olan Faktörler

Bu hastalığın bir kış hastalığı olduğu bilinmektedir. Eğer hastalar sigara içiyor ve yaşlı ise sinüzite yakalanma ihtimalleri artmaktadır. Özellikle sigara kullanımı hastalığa yakalanma riskini oldukça artıtrıyor. Bununla beraber burun kemiğinin yapısı ve burun eğikliği de sinüzite sebep olabilmektedir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Göz ve çevreside zonklamalı bir baş ağrısı ve sızlama
Burnun tıkanması ve burundan gelebilen yeşil-sarı akıntı
Boğaz ağrısı ve hafif ateş
Halsizlik
Ağız kokuları ve ağızda hissedilen tatsızlık

Hastaların bu belirtileri taşımaları sinüzit olmaları manasına gelmemektedir ancak tedavi için tanılama faaliyetini zorunlu kılmaktadır. Teşhis konulduktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Sinüzit hastalığının ilaçla tedavisi mümkündür ve çok kolaydır. En önemli ilacı ise antibiyotiklerdir. Antibiyotikler insan vücuduna uzun vadede zarar verse de bazı hastalıklarda kaçınılmaz olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan biri de sinüzittir. Hastalar antibiyotik tedavisi ile beraber gribal enfeksiyon ilaçları da kullanırlar. Hastalık geçse dahi bir hafta kadar devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle akıntılar durduktan sonra 1 haftalık bir süre daha ilaç tedavisine devam edilmesi gerekmektedir. Tıkanıklığın yarattığı nahoş durumu azaltmak için burun spreyleri kullanılmaktadır. Sinüzit bir kış hastalığı olarak boy göstermektedir. Dolayısıyla gribal bir enfeksiyon olarak görüldüğünden grip ilaçlarının da kullanımı hastalığın iyiye gitmesine sebebiyet verecektir. Sinüsler , insanlar için çok önemli hava kanallarıdır ve kafatasında bulunmaları önemini iki katına çıkarmaktadir. Bir çok insan sinüzit hastalığına yakalandığında başının ağırlaştığını söylemekte ve halsizlik çekmektedir. Bunun nedeni sinüslerin görevini yerine getiremeyecek kadar dolu olmasıdır. Bu doluluğu gidermek adına eğer sprey yoksa tuzlu su burna çekilerek tedaviye devam edilebilir ve rahatlama sağlanabilir. Sigara kullanımının ise sinüzit durumunda sıfıra indirilmesi hasta açısından oldukça faydalı olacaktır. Burun bölgesinin sürekli boşaltılması ve ve temizlenmesi gerekmektedir. Bununla beraber hastalanan bireylerin dinlenmesi gerekmektedir. Dinlenmeyen hastaların tedavi süreci uzamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*