Ana Sayfa / Bitkisel Çaylar / Sinameki Çayı ve Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki Çayı ve Sinameki Çayının Faydaları

Değerlendir

Sinameki bitkisi, kolayca yetiştirilebilen ve geleneksel olarak uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahip olan, tıbbi, aromatik bitkilerimiz arasında yer almaktadır. Bu bitkinin tıpta alternatif olarak kullanımının geçmişi de uzun yıllara dayanmaktadır. Özellikle evlerde hoş koku yayması için bulundurulan bu bitki, günümüzde şifalı bir çay olarak yoğun olarak tüketilmektedir. Ancak sinameki çayı hakkında mutlaka bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu çay günlük tüketim için uygun değildir. Çünkü yüksek oranda müshil etkisi bulunur ve fazlası ishal problemine neden olur. Bağırsaklar ve sindirim sistemine etkisi oldukça büyüktür. Eğer zayıflamak için tüketiliyorsa; günlük kullanımda, birkaç hafta sonra bağırsak tembelliğine neden olacağı unutulmamalıdır.

Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki çayının faydaları, belirtildiği gibi genellikle sindirim ve bağırsak sistemi üzerindedir. Özellikle diyet yapan kişiler tarafından, iştahın kesilmesi amacıyla kullanılır ve bu konuda da oldukça etkilidir. Bu sebeple zayıflamak amacıyla sıklıkla tercih edilir. Tüm bunların yanında, bir miktar kullanımı ile çabucak ishal olabileceğinizden vücudunuzun su dengesini korumak adına sıvı alımınıza dikkat etmeniz tavsiye edilir. Sinameki çayı genellikle kolonoskopi gibi uygulamalar öncesinde bağırsakların tamamen temizlenmesi için tercih edilir ve oldukça faydalıdır. Midedeki hazımsızları giderdiği, şişkinlik problemine çözüm olduğu da bilinmektedir. Sinameki çayını uzun süreli kabızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir. Vücudunuz arındırılmasında oldukça etkilidir ancak bu tür çaylar birkaç günlük kullanımdan sonra ara verilerek kullanılmalıdır.

Sinameki Çayının Hazırlanışı

Sinameki çayının hazırlanması oldukça basittir. Bir tutam sinameki, fazla olmamak koşuluyla, bir bardak kaynamış su içine atılır. Daha sonra 5 dakika kadar üstü kapalı bir şekilde demlendirilir. Sıra sinameki otlarının su içinden süzülmesine gelir. Çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz. Bitkisel çaylarda tatlandırıcı olarak şeker kullanımı tavsiye edilmez. Bunun yerine çayınızı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Sinameki Çayının Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sinameki çayını, hamile bayanların kullanması tavsiye edilmemekte, bu tür durumlarda çeşitli yan etkiler meydana gelebilmektedir. Sinameki çayını, karaciğer ve kalp ilaçları kullanmakta olan kişilerin içmemesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanında özellikle sıvı kaybına hassas bir yapınız var ise, sinameki çayı tavsiye edilmez.

Benzer Haber

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Değerlendir Günlük yaşantıda, olağan birçok olay başımıza gelmektedir. Bu olaylar sonucunda sinirlerimiz gerilebilir, stres yapabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc