Loading...
Arama

Sıklıkla Görülen İshal ve Korunma Yolları

Yaz aylarında daha fazla ishal sorunu ile karşılaşılmaktadır bunun sebeplerinden en belli başlıca olanı ise besinlerin yaz aylarındaki sıcağın etkisi ile daha fazla şekilde bozulması yani fermente oluşu ve bunun akabinde görülen ishaldir. Yaz sıcaklarının etkisiyle kişilerde daha fazla şekilde sıvı tüketimi oluşmaktadır bu artan sıvı ihtiyacının mikrop alma riski yaratması nedeniyle ishale yakalanma riski de artış gösterebilir. Bazı enfeksiyonlar sonucu da ishal görülebilir.

Çoğu enfeksiyona bağlı olan yaz ishallerinde, virüs, bakteri veya parazit yolu ile bulaşan su ya da yenilen yiyeceklerin ağız yolu ile vücuda girmesi sonucu oluşabilir.

Yenilen ve içilen besin gruplarına bağlı olarak gelişen ishal vakalarında 1-2 gün zarfında ishalin etkisi görülmekte ama ağız yolu ile bulaşan ishallerde ise ishalin şiddetinin daha fazla sürdüğü görülebilir. İshal bazen kendi kendine geçebildiği gibi bazı ishal olaylarında ise mutlaka ve mutlaka doktora gidilmesi ve doktorun uygun gördüğü ve önerdiği ishal ilaçlarının kullanılmasında yarar vardır. Bir de herkesin bildiği gibi ishal olaylarında bol su tüketilmesi gerekliliğidir.

Kişinin ileri derecede ishal olup olmadığı tuvalete gidiş sayısının sayılması ve daha fazla ihtiyaç oluşarak sıklıkla tuvalete gitmesinden anlaşılmaktadır. Hem de kişilerde ishalde oluşan halsizlik ve yorgunluk hissi de kontrol altında tutulması gereklidir. Şiddetli ishal ile karşılaşan kişinin hemen doktora başvurması ve ne kadar sık bir şekilde tuvalete gittiği ve ne miktarda dışkıladığını doktora bildirmesi gerekmektedir.

Emin olmadığınız ve kaynağını bilmediğiniz sulardan kesinlikle su içmemek gereklidir, çiğ sebze ve meyveleri tüketmeden önce bol su ile yıkayarak ve sirkeli suda bekleterek daha sonrasında bu yiyecekleri tüketmemiz kendi sağlımız için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*