Loading...
Arama

Serviks Kanserini Önleme ve Tedavi Etmenin 6 Yolu

Serviks kanseri bilindiği gibi rahim ağzı kanseridir. Önlemenin ve tedavi etmenin 6 basit yolu şöyledir.

1. Pap Smear Testi Yaptırın: Pap Smear testi rahim ağzı kanseri gelişimini haber verir, tanı koymada kullanılan belirleyici bir testtir. Kanserli hücre büyümesinde ve bu gibi değişikliklerde ve dönüşümlerde kadınlarda serviks kanseri oluşumunu sonuçlar. Bu testi yaptırmadan önce aklınızdaki soruların cevaplanması için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz size özel reçeteli olarak bu testi yazar ve en az 3 yılda bir bu testten geçmek zorunlu ve gereklidir. Enfeksiyon ve hastalıkların tespitinde başarılıdır.

2. Doktorunuza Sorular Sorun: Pap Smear Testinin sonucu 3 şekilde olabilir. Bu durumda doktorunuza soracağınız sorular belirecektir. Teste göre, Ascus varlığı doğrulanırsa, servikste virüslü atipik skuamöz hücreler gelişmiştir. Lgsil sonucunda, HPV den kaynaklanan hafif displazi servikste mevcuttur. Hgsil sonucunda ise, serviksteki displazi çok kalın ve ağır olabilir. Acilen önlem alınması gerekir. Anormal sonuçları doktorunuzla takip edip tartışın. Kolonoskopi ile gözlem iyi bir seçimdir.
3. Tek Eşli Olun: Birden fazla seks partneri özellikle kadınlarda birçok cinsel hastalığın bulaşmasına sebep olur. Rahim ağzı kanseri en ciddi olanıdır. HPV enfeksiyonları doğrudan rahim ağzı kanserine neden olur. HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan virüslere dikkat edin.

4. Sigarayı Tamamen Bırakın: Sigara, sahip olunabilecek en tehlikeli alışkanlıklardan biridir. Genel sağlık üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Kalp sorunları yaratır, kalp tıkanıklıkları, kalp krizi, felç, akciğer hastalıkları akciğer kanseri, iktidarsızlığa nedne olur. Serviks kanseri riskini artırır. HPV gibi ölümcül virüslerin yayılmasını kolaylaştırır. Servikal enfeksiyonun yayılmasını hızlandırır. Sigaradan tamamen kopmak yapılabilecek en iyi şeydir.

5. Güvenli Bir Cinsel Hayat: Tüm bulaşıcı enfeksiyon risklerinden kurtulmak gerekir. Prezervatif kullanmak gibi pek çok korunma yolu vardır. HPV ve HIV gibi virüslerin girişi engellenir. Frengi ve rahim ağzı kanseri de böylece önlenebilir.

6. HPV Aşısı Olun: 27 yaş altındaki kadınlar yüksek risk altındadır ve HPV aşısı olmaları gerekir. Cinsel sağlığı geliştirir, Gardasil aşısı en bilinenidir. Ergenlik çağındaki kadınlarda risk durumlarında kullanılmalıdır. Serviks kanseri cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilir. bu kanser türü için tedavi prosedürleri özellikle tümörün yeri ve ilgili tümörün türüne göre değişebilir. Koni biyopsisi, lazer cerrahisi ve kriyoterapi üzerinden serviks kanseri tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*