Seboreik Dermatit Nedenleri ve Tedavisi

Çok fazla sayıda cilt hastalığı veya problemi vardır. Bunlardan birisi de Seboreik Dermatit’tir. Bu konumuzda sizlere Seboreik Dermatitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisinden kısa kısa bahsedeceğiz. İlk olarak Seboreik Dermatit nedir? Bu sorunun cevabı ile başlayalım. Bu hastalık bir tür egzamadır. Diğer adı veya halk arasında daha çok bilinen adı yağlı egzamadır. Her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilir. Fakat özellikle bebekler ile orta yaş ve üzeri insanlarda biraz daha sık görülür. Cildin normale göre biraz fazla yağ salgılaması ile ortaya çıkar.

Nedenini aslında ilk paragrafta da belirttik. Çeşitli nedenler ile cildin normale göre biraz daha fazla yağ salgılaması bu hastalığın asıl nedenidir. Cildin daha fazla yağ salgılamasına ise birçok faktör neden olabilir. Aynı zamanda genetik olarak yatkınlığı olan insanlarda daha sık görülür. Bunun yanında mantar ile ilişkisi de söz konusudur. Mantar hastalığı ile beraber veya sonrasında görülme olasılığı daha fazladır.

Nerelerde görülür diye soracak olursanız. Baş bölgesi, saçların olduğu bölgedeki deri, göz kapakları, kaşlar, kaş çevreleri, burun kenarları, göbek çukuru bölgesi, göğüs altları, bel ve sırt bölgesi hastalığın görüldüğü başlıca bölgelerdir.

Bu hastalıktaki ilk belirti diğer birçok cilt hastalığında olduğu gibi cilt üzerinde kızarıklıklardır. Bunun yanında kaşıntı da hissedilir. Sonraki aşamalarda ise kepeklenme görülür. Özellikle baş bölgesindeki kepeklenme oldukça fazladır ve ciddi rahatsızlık vermeye başlar. Ayrıca ciltte belirgin bir nemlenme ve yağlanma da söz konusudur.

Hastalık bebeklerde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Fakat yetişkin insanlarda genellikle tedavi gerekmektedir. Tedavide hastalığın nedeni, hastalığın kendisini gösterdiği bölge ve hastanın durumuna göre çok sayıda ilaç kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın