Loading...
Arama

Sarı ve Kahverengi İshal Nedenleri

Bilindiği üzere dışkının normalden çok daha fazla sulu olması haline ishal ya da daire denir. İshal başlı başına bir hastalık değil, hastalıkların ya da enfeksiyonların neden olduğu bir işlev sorunudur. Normalde, gıdalarda bulunan sıvılar bağırsaklar tarafından emilerek dışkılama gerçekleştirilir. Ancak bunun tam olarak yapılamadığı durumlarda da dışkı daha sulu bir şekilde vücuttan atılır. Dışkının rengi ve kokusu da ilk aşmada teşhis için oldukça önemlidir.

Kahverengi İshal ve Nedenleri

Dışkıda kahverengi renk, olması gereken renk tonudur. İshalle birlikte kahverengi renkte dışkılama varsa genellikle kısa süreli olan ve akut ishal de denilen problemle karşılaşılmış demektir. Ancak kısa sürede beyaza yakın renge dönmeye başlamışsa kolera tehlikesi göz önünde bulundurulabilir.

En bilinen nedenler arasında virüsler, bakteriler, düzensiz beslenme, kullanılan ilaçların yan etkileri ile mide ve bağırsak enfeksiyonlarını saymak mümkündür.

Sarı İshal ve Nedenleri

Sarı dışkılama kahverengi renge yakınsa ve kıvamında bir sorun yoksa genellikle çok ciddi sorunların habercisi değildir. Özellikle anne sütü içen çocuklarda dışkılama bu renge yakın ve kıvamı biraz sulu ise genellikle normal bir durumdur. Bu sebeple doktor onayı olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

İshal evresinde dışkı yeşile çalan bir sarı renkte ise bu fazla antibiyotik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olabilir. Ancak dışkı yeşile yakın bir sarı renkte ve mukoza denilen sümüğümsü bir yapıda ise bu bağırsak sorunları, ülser, ya da crohn hastalığının habercisi olabilir.

Genel itibarı ile sarı renkte ishalin nedenlerini de virüsler, bakteriler, düzensiz beslenme, kullanılan ilaçların yan etkileri ile mide ve bağırsak enfeksiyonları olarak sayabiliriz.

Ancak bütün bunlardan yola çıkarak karar vermek hayati bir soruna neden olabilir. Bunun için özellikle kronikleşen ve sürekli olarak ilerleyen vakalarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*