Loading...
Arama

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Günlük yaşantıda, olağan birçok olay başımıza gelmektedir. Bu olaylar sonucunda sinirlerimiz gerilebilir, stres yapabilir veya çok sorunlu dönemlerden geçiyorsak psikolojimiz dahi bozulabilir. Bu gibi durumlarla baş edebilmek için, yaşanan olaylardan uzaklaşmak, kafamızı dinlemek, sevdiğimiz şeylerle ilgilenmek her zaman işe yarar. Ancak uzaklaşamadığımız ve beynimizi boşaltamadığımız dönemlerde de yapılabilecek seçenekler vardır.

Bitki Çayı Tüketmek

Yaşadığınız sinir bozucu durumlardan az da olsa uzaklaşmak istediğinizde ya da dinlenme ihtiyacı hissettiğinizde, eğer kimyasal ilaçlar kullanmak istemiyorsanız bitki çayları tüketebilirsiniz. Bitki çaylarının, hem metabolizma açısından hem de sinirsel açıdan iyileştirme özelliği vardır. Bitki çayını tüketmenin genel olarak herhangi bir etkisi yoktur. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli tüketmelisiniz. Yine bitki çayı tükettiğinizde herhangi bir yan etki fark ettiyseniz hemen bir uzmana görünmelisiniz. Ayrıca bitki çaylarına şeker yerine bal katarak tükettiğinizde etkisinin daha doğru alınacağı belirtilmektedir.

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Doğada bulunan bitkilerin faydaları saymakla bitmez. Çay olarak tüketilebilen bitkilerden bazıları;

Ada Çayı: Ada çayı, verdiği rahatlık hissinin yanında, sindirimi düzenler, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve uykuyu düzenler.

Papatya Çayı:  Sinirleri yatıştırmayı destekleyen papatya çayının, aynı zamanda uykusuzluğu gidermede ve mide problemlerinde de olumlu yönde etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca banyo suyuna birkaç damla papatya yağı eklendiğinde fiziksel yönde de rahatlamaya yardımcıdır.

Ihlamur Çayı: Ihlamur, yatıştırıcı özelliği bulunan bitkilerden biridir. Ihlamur çayı ayrıca grip, nezle gibi hastalıkların daha çabuk atlatılmasında kullanılan bir bitki çayıdır.

Kuşburnu Çayı: Aktarlardan hazır alınabileceği gibi kendinizin de kurutup tüketime hazır hale getirebileceği çaylardan biri de kuşburnu çayıdır. Vitamin bakımından oldukça kuvvetli olan bu çay, kanın temizlenmesinde de oldukça faydalıdır. Sindirim sistemine, romatizmaya hatta kanserin önlenmesine dahi büyük faydaları vardır.

Bitki Çaylarının Yan Etkileri Var Mıdır?

Bitki çayları, çoğu sorunumuza iyi gelse de fazla ya da bilinçsizce tüketmek bazı yan etkilere neden olabilir. Öncelikle tansiyon, mide ya da kalp hastalıkları gibi sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Günde 2-3 fincandan fazla tüketmemelisiniz. Tüketildiği takdirde, baş dönmesi, ağızda kuruluk, bağırsak problemleri gibi sorunlarla karşılaşılabilme ihtimali vardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*