Loading...
Arama

Sağlıklı Yaşamanın En İyi Yolu Nedir

Hayatımızda yaşam boyu en önemli şeyin sağlık olduğunu ve korunması gerekenler arasında ilk sırada yer aldığını hepimiz biliriz. Ancak sağlığımızı korumak için pek de çaba sarf ettiğimiz söylenemez. Oysa hayatımızda birincil önceliğimiz sağlıklı ve iyi bir yaşama giden bir yol bulmak olmalıdır.

            Sağlıklı yaşamanın tek bir yolu olduğunu söyleyemem ancak uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsak tembellik etmeyerek sağlıklı yaşamak için biraz çabalamak ve biraz da efor sarf etmek gerektiğini söyleyebilirim. Bu yazımda sağlıklı yaşamak için önemli olan bazı ipuçlarından söz edeceğim.

  Kendimize Dinlenmek İçin Zaman Ayırmak

            Hayatımızın çoğu sürekli, iş, alışveriş, toplantı, trafik derken bir sürü yoğun olaylar içerisinde geçiyor. Bu olayların arasında kendimize zaman ayırmalı ve dinlenmeliyiz. 10 dakika bile olsa biraz ara verip ve hiçbir şey yapmadan öylece durmalıyız. İş öncesinde ve gün içerisinde kısa da olsa mola vermek zihnimizi ve bedenimizi rahatlatır. Hayatımızın büyük bir bölümünü çalışarak geçiren bireyler olarak dinlenmenin bizim için hayati bir önemi vardır.

  Sağlıklı Beslenmek

            Vücudumuzu beslemek ve ihtiyaçlarını karşılamak için sadece beslenmek değil nasıl beslendiğimiz de çok önemlidir. Sağlıklı bir beslenme için fastfood, abur cubur, paketlenmiş ve rafine gıdalardan uzak durmalı, kepekli tahıllar, organik meyve ve sebzeler ile yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Sağlıklı beslenmek ruh halimizi dengelemeye yardım eder ve sağlıklı kalmamızı sağlar.

  Egzersiz Yapmak

            Uzun ve sağlıklı bir yaşamak için egzersiz yapmak gerektiğini herkes bilir. Egzersiz ile kemik erimesi ve obezite engellenir ve kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı ve depresyon gibi birçok hastalık risklerini azaltır. Ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmeyi de sağlar.

  Stres yapmamak

            Maalesef stres hayatımızda kaçınılmazdır ve onunla başa çıkmayı öğrenmeliyiz. Stres baş ağrılarına, mide ve bağırsak sorunlarına, kalp hastalıklarına ve erken yaşlanma gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden stresin üzerimizdeki olumsuz etkilerini yok etmeliyiz. Stres anında derin derin nefes alıp vermeli ve iyi şeyler düşünmeliyiz. Daha uzun ve sağlıklı bir hayat için stresi hayatımızda en aza indirmeliyiz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*