Saçlarda Aşırı Yağlanmanın Nedenleri ve Tedavisi

Saçlarda yağlanma en sık karşılaşılan saç problemlerinden birisidir. Bu problem çeşitli şiddetlerde olabilir. Bazen öyle bir boyut alabilir ki; günde birkaç kez duş alıp, saçlarınızı yıkasanız bile bu sorun şiddetli şekilde sizi rahatsız etmeye devam edebilir. Aslında konuya başlamadan önce saç yağlanması ile ilgili kısa bilgi verelim. Her ne kadar konuya saç yağlanması olarak başlamış olsak bile aslında saç bölgesindeki derinin yağlanması söz konusudur.

Nedenleri Nelerdir?

Sağlarda yağlanmanın çeşitli nedenleri olabilir. En sık görülen nedenlerden birisi Malassezia furfur adı verilen bir tür mantardır. Bu mantar saç derisinde yer alan yağ bezlerinin salgısının artmasına sebebiyet verir.

Diğer önemli bir neden seboreik dermatit hastalığıdır. Bu aynı zamanda yağlı egzama olarak bilinmektedir.

Saçlarda yağlanmanın bunun dışında çok fazla nedeni vardır. Saç temizliğine dikkat edilmemesi, uygun olmayan şampuanlar kullanılması, çeşitli deri hastalıkları, beslenme bozuklukları saçlarda yağlanmaya sebep olacak etkenler arasındadır.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Saçlarda yağlanma ve kaşıntı çoğunlukla beraber görülür. Yağlanma ile kaşıntının beraber görülmesi bir mantar durumunun varlığını gösteren temel belirtilerden birisidir. Yağlanma ve kaşıntının beraber görüldüğü durumlarda olay %70 oranında mantar kaynaklıdır.

Saçta Yağlanma ve Dökülme

Saç dökülmesi ile yağlanma aslında ilişkili olan durumlardır. Saç derisi üzerinde belirli bir yağ doku söz konusudur ve her bir saç teli için bir miktar yağ ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmüş olsa bile bu yağ doku değişmemektedir. Dolayısı ile saç teli başına düşen yağ miktarı artmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesi sorunu ile saçlarda yağlanma aralarında ilişki olan konulardır.

Saçlarda Yağlanmanın Tedavisi

Öncelikli olarak yağlanmaya neden olan spesifik bir neden var mı? Bunu belirlemek gerekir. Eğer spesifik bir neden söz konusu ise bu nedeni ortadan kaldırıcı tedavi uygulanmalıdır. Mantar durumunda genellikle climbazol içeren şampuan kullanmak sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır. Diğer nedenlerdede yine aynı şekilde uygun bir şampuan kullanmak ve saç temizliğine dikkat etmek önemli hususlardır.

Bir cevap yazın