Loading...
Arama

Saç Ekimi Acıtır Mı?

Saç ekimi konusunda herkesin farklı endişeleri mevcutken, herhalde ortak endişelerden en büyüğü saç ekiminin acıtan bir operasyon olup olmadığıdır. Saç ekimi sırasında veya sonrasında herhangi bir acı hissedip hissetmeyeceğinize ilişkin soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Saç Ekimi Acı Verir mi?

Operasyon sırasında doktorunuzun uygulayacağı lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı veya acı hissetmezsiniz. Hatta hastaların birçoğu saç ekimi sırasında vakitlerini televizyon izleyerek, telefonlarıyla uğraşarak geçirmektedir.

Saç ekimi sonrası ağrıları ile doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesicilerle kolayca başa çıkabilirsiniz. Nasıl ki anestezi etkisiyle saç ekimi sırasında acı hissedilmiyorsa saç ekimi sonrasında da ağrı kesicilerle yüz güldüren sonuçlar alabilirsiniz.

Hangi Saç Ekim Yöntemi Daha Acısızdır?

Saç ekimi yöntemleri arasında karar vermek için dikkate alınması gereken faktörlerden bir tanesi de hangi yöntemin daha az acı verdiğidir.

İyi haberimiz şu ki; tüm saç ekim yöntemlerinde operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığından herhangi bir acı hissetmezsiniz. Fakat vücudunuza iğneler ve punçlarla bir müdahalede bulunulduğundan operasyon sonrasında az da olsa ağrı ve acı hissedebilirsiniz. FUE yönteminde kullanılan 0.7 mm ile 0.8 mm kalınlığındaki punçlar (1 mm bile değil), anestezinin de yardımıyla acısız bir operasyon geçirmenizi sağlamaktadır.

Yöntemlere göre karşılaştırma yapmamız gerekirse; FUE Yönteminde herhangi bir kesme işlemi yapılmadığından, FUT yöntemine göre operasyon sonrasında çok daha az acı hissedersiniz.

Sedasyon Nedir?

Birçoğumuzun küçüklüğümüzden beri iğnelerden çekindiği bir gerçek. Saç ekimi sırasında da anestezi için iğne kullanılması gerekiyor. Bu sebeple az da olsa iğne acısı çekiyorsunuz.

Saç ektirmek isteyenlerin iğne korkusu sebebiyle bu operasyondan vazgeçmemesi için sedasyon tekniği uygulanır.

Sedasyon, kişiye gaz koklatılması ile kısa süreli bir uykuya daldırma işlemidir. Kişi sedasyon ile uyutulduktan sonra lokal anestezi için kullanılan iğneler hastaya uygulanır ve hasta uyandığında tamamen operasyona hazır hale gelir.

Sedasyon Riskli Bir Yöntem midir?

Sedasyon anestezi gibi ağır bir uyutma işlemi olmadığından, herhangi bir risk teşkil etmemektedir. Hasta sadece 10-15 dakikalığına kısa bir uyku süreci geçirmiş olur.

Doktor kontrolünde yapılmak şartıyla iğne korkusu olanların güvenle kullanabileceği bir yöntemdir.

İğnesiz Saç Ekimi

Hem lokal anestezi uygulaması hem de saç köklerinin kafa dersine yerleştirilmesi sırasında iğne korkusu olanlar bu yöntemi tercih edebilirler.

Bu yöntemle ilk olarak iğnesiz bir alet yardımıyla lokal anestezi uygulanır. daha sonra saç köklerinin ekim işlemini yapmak için implanter denilen yine iğnesiz özel bir alet kullanılır. Böylece tüm süreç boyunca iğne kullanılmamış olur. bu yöntemin bir diğer faydası ise saç derisine iğne ile müdahale edilmediğinden iyileşme süresinin daha kısa olmasıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*