Loading...
Arama

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Bakımının Önemi Nedir?  Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

HG Saç Bakımı

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Bazı bayanlar saçlarını kısa kestirse de bazı kadınlar hiç uzun saçtan vazgeçemiyor. Kısa veya uzun saçlı bayanlar saçlarının hep bakımlı, parlak ve güzel olmasını istiyor. Saçlar çoğu zaman ayda 0.5 santimetre ile 2.5 santimetre içinde uzamaktadır. Uzama aşaması ferdin saç ve saç derisi yapısıyla değişim göstermektedir. Genetik yapı ve dış etkenlerde saçların uzamasında rol oynamaktadır.

Düzenli beslenmenin de saçlarda güzel tesiri vardır. Yetersiz beslenmeler sonucu yaşanmış olan vitaminsizlik vücudu etkilediği şeklinde saçların uzamasını da etkilemektedir. Aşırı boyama sonucu bakımsız kalan ve yıpranan saçlarda uzama oranı düşüyor. Saçlarda bakım veya bir kür ile anında uzama etkisi görülmez. Belli aralıklarla yapılan bakımlar ve kürler saçın uzamasında tesir göstermektedir. Bakımlar ve kürler saça sıhhat ve vitamin vermektedir. Bu şekilde belli oranlarda saçların uzamasında etki sağlar. Yani Saçları ve saç derisini devamlı temiz tutmak gerekmektedir. Yağ oluşumu olan saçlarda yağ oluşumunu engelleyici ürünler kullanılmalıdır.

Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Uzun saçlara haiz biriyseniz saç kremi kullanmak artık zorunluluktur. Eskiden doğal ürünler kullanılırken günümüzde saçlara sürülen kimyasallar saça zarar vermektedir. Ek olarak suların bol klorlu ve kireçli oluşu saç kremi kullanmayı zorunla hale getirmiştir. Her duştan sonra saç kremi kullanmak saçların saçların kolay taranmasını, rahat şekil almasını, saç kırıklarının yok edilmesi için kullanılır. Saç kremi duşta saçları şampuanladıktan sonrasında son işlem olarak uygulanır. Saçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra en son olarak saç kremi saçlara sürülür ve saç derisine iyice baskı yapılarak masaj yapılır. Saç kremini kullanacağımızdan tek sefer saça uygulamak yeterlidir.

Saç Bakımı İçin Doğal Yağlar Nelerdir?

Bu bağlamda en önemli yağlardan biri zeytin yağıdır. Tam bir saç dostu olan zeytin yağı içinde bulunan vitaminlerle saç derisini besler ve nemlendirir. Özellikle kuruluktan şikayet edenler için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepeğe karşı etken olan zeytin yağı salçaların daha parlak görünmesini de sağlar. Saça en iyi gelen yağlardan biri de Hindistancevizi yağıdır. Saçları uzatır, saça parlaklık verir, nemi saça hapseder, saçlarda protein oluşmasını sağlayarak kırıkların olmasını engeller.

Sağlıklı saçlar için doğal ürünler kullanılmalı.

Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçiyor. Doğal içeriğe haiz bakım ürünleri saçlarınızı kimyasallarla muhatap etmeden koruma sağlıyor. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve polyethelyne glycol benzer biçimde saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Sıcak su saçlara zarar verir..

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Duş alırken suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar vermektedir. Problemli saçlara sahipseniz duş esnasında tükettiğiniz suyun sıcaklığı bile çok önemlidir. Bu mevzuyu saç bakımı dahilinde düşünerek oldukça dikkat etmelisiniz. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini ihmal etmeyin.

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız fön makinası ve saç şekillendiriciler yüksek ısıda saçlarımıza temas ettiğinden kopma, kırılma ve yanmalara sebep olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıtın. Bu sebeple Saç şekillendiricilerini kullanırken kesinlikle önceden saçlarınızı koruma dibine alacak bakım serumu veya yağları kullanmalısınız.

 

Kedisesi Kedilerle ilgili makalelerimizi okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*