Loading...
Arama

Sabah Kalkınca Tükürük İle Beraber Kan Gelmesi

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak sık karşılaştığımız problemlerden birisi sabahları kalkıldığında tükürük ile beraber kan gelmesidir. Bu durumun aslında birçok sebebi söz konusudur. Genellikle ağız ve diş sağlığındaki bozukluklar ve gerekli bakımların yapılmaması bu soruna neden olabilmektedir. Tedavi ise nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Nedenleri

Bunun çeşitli nedenleri vardır. En önemli nedenlerin başında diş eti hastalıkları gelmektedir. Diş etlerinin yeterince sağlıklı olmaması gün içerisinde ve fırçalama esnasında kanama yaptığı gibi; sabah kalktığınızda da tükürük ile beraber kan görmenize sebep olabilmektedir. Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler, eğer takma dişler varsa bunların diş etleri ile tam uyum sağlamaması nedenlerden bazılarıdır.

Diğer bir taraftan diş çürükleri bu soruna neden olabilmektedir. Dişlerdeki çürükler, özellikle derin çürükler bu sorunun sebepleri arasında yer almaktadır. Çürük gözle görülür olmasa bile bir ihtimal gözünüzden kaçan arayüz çürükleri de olabilir. Diş taşları yine önemli nedenler arasındadır. Çünkü kanamalar genelde diş etlerinin irritasyonu sebebiyle ortaya çıkar. Bunun temel sebebi ağız bakımının iyi yapılmaması ve diş taşlarının bulunmamasıdır. Her iki durumda da ağızda çoğalan patojen bakteriler diş etlerinde iltihaplara, irritasyona ve çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Diğer bir neden ise burun ve solunum yolları probleminiz sebebiyle gece uykunuzda ağzınız açık olarak uyuyor olabilirsiniz. Bu da diş etlerinde kurumalara, çatlamalar ve kanamalara sebebiyet verecektir. Sabah kalktığınızda böyle bir sorun söz konusu ise bu durumu da göz önünde bulundurmanızda yarar olacaktır.

Tedavisi

Mutlaka bir ağız ve diş sağlığı uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Neden belirlendikten sonra nedene yönelik olarak tedavi seçenekleri belirlenmekte ve uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Tedavi sürecinde nedenin ortadan kalkması ile beraber büyük oranda tükürük ile beraber kan gelmesi de duracaktır. Özellikle ağız ve diş sağlığına dikkat etmekte ve bakımlarını zamanında ve doğru olarak yapmakta yarar vardır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*