Loading...
Arama

Reye Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Reye sendromu, vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi bir hastalıktır ama genel olarak beyin ve karaciğer için zararlıdır. Beyinde basıncı artırarak, karaciğer ve diğer organlarda yağ birikimine sebep olur. Reye sendromu başta çocuklar ve gençleri etkileyen hayatı tehdit eden nörolojik semptomlar ile hızlı gelişme gösteren acil bir tıbbi durumdur. Nadir görülen bir hastalıktır ve yaklaşık yüzde 30 ila 50 oranında bir ölüm oranına sahiptir. İlaç Aspirin ile ilişkisi tespit edildiğinden beri, sıklığı hızla azalmıştır.

Bu hastalık ilk kez, 1963 yılında RDK Reye tarafından tanımlanmıştır. Reye sendromu cinsiyetler arasında eşit olarak görülür. Kadın ve erkekte de görülür. Etkilenen zayıf yaşlar 5-14 yaş arasıdır. Nadir görüldüğü için sık sık ensefalit, menenjit, şeker hastalığı ve zehirlenme tanısı konur. Uygun bir fiziksel muayene şarttır. Spesifik bir tedavisi yoktur. Çocuk yoğun bakım ünitesinde tedavi edilir. Kesin neden bilinmemektedir. Viral yolla, üst solunum yolu enfeksiyonuyla, grip, suçiçeği gibi hastalıklarla bulaşabilir.

Çocuklarda aspirin kullanımıyla ilişkilidir. Nimesulid, Reye sendromuna neden olabilen diğer ilaçtır. Yetişkinlerde daha nadir rastlanır. Parasetamol, tetrasiklin, valproik asit, zidovudin ve didanozin gibi ilaçlar da neden olabilir. Doğuştan metabolizmik hatalar da hastalığa neden olabilir. Belirtileri; kusma, uyuşukluk, yorgunluk, karaciğer yetmezliği, sinirlilik, saldırganlık, düzensiz konuşma, halüsinasyon, koma, nöbetler, nefes yetersizliğidir.

Tedavisi için yoğun bakım gerektirir. Hastanın dolaşımı ve solunum yolları açılmalıdır ve tedavi edilmelidir. Glikoz seviyesi düşükse düzeltilmelidir. Sıvı elektrolit ve glikoz sağlanmalıdır. Kusma azaltıcı ilaç verilmelidir. İlaç tedavisi ile belirtiler azaltılır. Dekompresyon gibi cerrahi müdahalelerle beyindeki basınç azaltılır. Sodyum benzoat, Reye sendromu ile ilişkili hiperamonyemi tedavisi için onaylanmıştır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*