Loading...
Arama

Raynaud Hastalığı Hakkında Bilgi

Bu hastalık 100 yıldan da daha fazla bir zaman önce bir fransız doktoru tarafından bulunmuştur. Raynaud hastalığı ayak veya ellerdeki dolaşım yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Kol ve bacaklardaki normal refleks mekanizması soğuk uygulandığında hemen daralmasıdır. Bununla birlikte bilinmeyen sebeplerle Raynaud hastalığı olan kişilerde bu daralma çok artar.

Belirtileri

El Parmakları ve ayak parmakları beyaz renkte ve soğuk olup devamlı ağrımaktadır. Deri iyileşmeden önce mavi veya kırmızı renge dönebilir.

Parmakları ve ayak parmakları ile birlikte burun kulak yanaklarda hastalığa tutulabilirler. Ortalama her 20 Amerikalı’dan birinde Raynaud hastalığı vardır. Kadınlarda erkeklere göre nazaran 4-5 kat fazla görülür. Genelde 40 yaş altındaki insanlarda görülür.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*