Loading...
Arama

Prostat Hastalığı Türleri ve Prostat Boyutları

prostat

Prostat hastalığı Nedir?

Aslında prostat kelimesi tek başına hastalığın ismi olarak kullanılmamalıdır. Prostat erkek üreme organında bulunan bir salgı bezidir. Bir çok insanın yanlış bildiği bir olgudur zira sonradan değil , sağlıklı doğan bütün erkek çocuklarında görülen bir bezdir. Bu bezin bluğ çağına kadar aktif olarak çalışmadığı bilinmektedir. Ergenlikle beraber meninin oluşumunda aktif rol oynar ve sıvı kısmını oluşturur. Prostat boyutları aslında normal bir insanda oldukça küçüktür ve ceviz gibi bir şekle sahiptir. Üreme sisteminde konum olarak idrar kesesinin hemen alt bölgesinde ve kalın bağırsağımızın önünde yer alır.

Prostat Hastalığı Türleri ve Prostat Boyutları

Prostat bezinin 3 ayrı hastalığa yakalanma riski vardır.
Bunlardan biri prostat iltihabıdır. Prostatit olarak da bilinen bu hastalık kronik bir hastalıktır ve tekrarlama ihtimali olan bir türüdür. Akut olarak adlandırılan türünde aniden bakteri sonucunda hastalığa yakalanan hastada ani başlangıç yüksek şiddette seyredili ve bulantı ile beraber üşüme, titreme semptomları görülür. Yapılan araştırmalarda erkeklerin yarısının hayatında tek seferlik bir iltihaplanma yaşadığı ve prostat boyutları yönünden büyüme tespit edilmiştir.
Diğer bir türü ise iyi huylu büyüme olarak adlandırılan BPH’dir.Bu tür hastalıklarda en çok görülen belirtiler mesanenin sıkışmasıdır. Prostat boyutları arttığından mesaneye baskı yaparlar.
Diğer bir hastalık türü ki bu en tehlikelisidir prostat kanseridir.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayabileceği gibi meniden gelen kan,ağrılar,sıkışıklık hissi gibi belirtileri de olabilir.Mamafif bel ağrıları ve sırt ağrıları oluşabilmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda idrar ile beraber büyük bir acı çekilebilmektedir. Hastalığın artması ve prostatın büyümesinin durdurulması veya yavaşlatılması gerekmektedir. Peki prostatın büyümesi durdurulabilir mi ? Bu soruya cevap vermeden önce prostatın büyüme sebeplerine bir bakalım.

Prostat Bezi Neden Büyür?

Bu sorunun cevabı büyük oranda hormonel faktörlere dayandırılmaktadır. İlerleyen yaşlarda erkeklerde hormonel dengesizlikler ortaya çıkabilmektedir. Bilinen yaygın kanılardan biri de ayakta işemedir. Ayakta işeme sonucu prostat büyümesi gerçek dışıdır. Bunun en muhtemel sonucu mesanenin yeterince boşaltılamamasıdır. Doktorların bir çoğu prostatı önlemenenin sadece geciktirilebileceğini ama kaçınılmaz olduğunu öne sürmektedir. Bunun nedeni ise hormonel dengenin her zaman, özellikle de yaşlılıkta korunamaması ve bunun akabinde prostar bezinin büümeye başlamasıdır.Erkeklik hormonu yani testesteron olduğu sürece prostat sorunu ile karşılaşma ihtimali vardır. Hadım edilmiş bir kişinin prostat olma ihtimali olmamaktadır. Bu sebeple testesteron seviyesinin düşürülmesi de yakalanma ihtimalini azaltacağından, denilebilir ki testesteron seviyesinin artması da prostat büyümesine sebep olmaktadır. Bu durumda prostat boyutları anormal derecede artacaktır.

Prostat Büyümesi Nasıl Önlenebilir?

Peki bu hastalık önlenebilir mi? Gelin beraber prostat büyümesi nasıl önlenir sorusuna cevap arayalım. Prostat büyümesini durdurmak ancak ve ancak testesteron hormonlarının salgılanmasının durdurulması veya erkeklik organının alınması yani hadım ile mümkün olabilmektedir. Aksi taktirde büyüme ancak yavaşlatılabilir .ancak durdurulamaz. Prostat boyutları normal seviyede tutulursa hastalık belirtileri azalacaktır.
Hastalıktan Şüpheleniliyorsa Ne Yapılması Gerekir
Prostat hastalığı çok ciddi bir hastalıktır ve tanı ve tedavisinin bir an önce başlatılması gerekmektedir. Hastalarımızın prostat doktoru olarak da nitelendirebileceğimiz bir ürologa görünmeleri ve en kısa zamanda önlem almaları gerekir. Prostat boyutları artarsa prostat acı çektirebilen bir hastalık olduğu için kişinin yaşam konforunu büyük oranda düşürecektir. Bu nedenle prostat büyümesi ve prostat boyutları hafife alınmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

windows 10 home satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*