Loading...
Arama

Patella Tendon Enfeksiyonunun Nedenleri ve Belirtileri

Patella tendon enfeksiyonu diz kapağını (patella) çevreleyen tendonlarda görülen enfeksiyondur. Patella tendon bacakların kullanılmasında önemli rol oynar. Kasların genişlemesine yardımcı olan diz kapağı tendonları bacaklarınızı rahatlıkla hareket ettirmenizi sağlar.

Patella tendon enfeksiyonu genellikle atletlerde gözlemlenir. Ağrı rahatsızlığın ilk belirtilerindendir. Ağrı genellikle diz kapağı ve kaval kemiği arasındaki bölgede başlar. Özellikle koşu ve atlama gibi fiziksel aktiviteler esnasında ağrı keskinleşebilir. Eğer ağrı artış gösterirse veya uzun bir süre devam ederse mutlaka bir doktora danışınız.

Diz kapağı tendonlarının aşırı derecede kullanılması sonucu oluşan rahatsızlık tendonlarda iltihaplanmalara neden olur. Bazı faktörler rahatsızlığın tetiklenmesine neden olur.

Fiziksel Aktivite Yoğunluğu: Koşu ve atlama ile ilgili sporların uzun süre uygulanması patella tendon iltihabına neden olabilir.

Aşırı Kilo: Aşırı kilo veya obezite gibi sağlık sorunları patella tendonunun üzerindeki baskıyı arttırır ve rahatsızlığın ortaya çıkma riskini yükseltir.

Sıkı Bacak Kasları: Baldır kaslarının esnekliğini kaybetmesi sonucu patella tendonu üzerindeki stres artar.

Bacak Kaslarında Sıralanış Bozukluğu: Bacak kaslarındaki sıralanışta sorunların oluşması rahatsızlığa yakalanma riskinizi arttırır.

Diz Kapağında Yükselme: Diz kapağının olması gereken yerden biraz daha yüksek bir pozisyonda olması diz kapağın tendonlarının daha fazla zarar görmesine neden olur.

Kas Dengesizliği: Eğer bacaklarınızdaki bazı kaslar diğerlerine göre daha güçlüyse güçlü kaslar diz kapağı tendonlarında çekilmelere neden olur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*