Loading...
Arama

Pankreatik Kist Hakkında Bilgiler

Pankreatik kist pankreasta anormal sıvı oluşumudur. Çoğu pankreatik kistler kanserli etkiye sahip değildir. Bazı durumlarda kistler belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Bununla birlikte kistler bazen kanserli etkiye sahip olabilir. Bu nedenle doktorunuz bazı testler yapmak isteyebilir.

Pankreatik kistler bazen belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Bununla birlikte ortaya çıkan belirtiler arasında devamlı karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve üst karın bölgesinde ağrı yer almaktadır. Eğer kistler bayılmalara, şiddetli karın ağrılarına, bilinç kayıplarına ve kalp atışlarında hızlanmalara neden oluyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Pankreatik kistlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik mutasyon kanserli kistlerin oluşumuna neden olabilir. Bazen kistler bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Aşırı alkol tüketimi ve safra kesesi taşları pankreatik kistlere neden olabilir. Pankreatik kistlerin tedavisi kistin türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bekleme Süreci: İyi huylu bir tümör büyük olsa dahi kişinin sağlığı bakımında sorun yaratmadığı sürece alınmaz. Pankreatik kistler genellikle iyi huyludur. Doktorunuz tedavi konusunda kisti inceledikten sonra size gerekli bilgiyi verecektir.

Drenaj: Kişi için sorun yaratan bazı kistler iğne ile çekilerek alınabilir.

Ameliyat: Büyüme gösteren pankreatik kistler ağrılara ve bazı belirtilere neden olabilir. Bu durumda kistler ameliyat ile alınır. Ameliyat ile alınan kistler genellikle tekrar ortaya çıkmaz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*