Ana Sayfa / Genel Sağlık / Pankreatik Kist Hakkında Bilgiler

Pankreatik Kist Hakkında Bilgiler

Değerlendir

Pankreatik kist pankreasta anormal sıvı oluşumudur. Çoğu pankreatik kistler kanserli etkiye sahip değildir. Bazı durumlarda kistler belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Bununla birlikte kistler bazen kanserli etkiye sahip olabilir. Bu nedenle doktorunuz bazı testler yapmak isteyebilir.

Pankreatik kistler bazen belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Bununla birlikte ortaya çıkan belirtiler arasında devamlı karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve üst karın bölgesinde ağrı yer almaktadır. Eğer kistler bayılmalara, şiddetli karın ağrılarına, bilinç kayıplarına ve kalp atışlarında hızlanmalara neden oluyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Pankreatik kistlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik mutasyon kanserli kistlerin oluşumuna neden olabilir. Bazen kistler bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Aşırı alkol tüketimi ve safra kesesi taşları pankreatik kistlere neden olabilir. Pankreatik kistlerin tedavisi kistin türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bekleme Süreci: İyi huylu bir tümör büyük olsa dahi kişinin sağlığı bakımında sorun yaratmadığı sürece alınmaz. Pankreatik kistler genellikle iyi huyludur. Doktorunuz tedavi konusunda kisti inceledikten sonra size gerekli bilgiyi verecektir.

Drenaj: Kişi için sorun yaratan bazı kistler iğne ile çekilerek alınabilir.

Ameliyat: Büyüme gösteren pankreatik kistler ağrılara ve bazı belirtilere neden olabilir. Bu durumda kistler ameliyat ile alınır. Ameliyat ile alınan kistler genellikle tekrar ortaya çıkmaz.

Bir önceki yazımız olan Kaygı Bozukluğu Türleri başlıklı makalemizde Kaygı Bozukluğu, Kaygı Bozukluğu Çeşitleri ve Kaygı Bozukluğu Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc