Loading...
Arama

Pankreas Kanseri ve Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas çeşitli enzim ve hormonlar üreten organlarımızdan birisidir. Ürettiği enzimler özellikle yağ ve proteinlerin sindirimine yardımcı olur. Ayrıca ürettiği insülin hormonu kandaki glukoz yani şeker seviyesinin ayarlanmasında çok önemli rol oynar. Pankreas kanseri erkeklerde daha fazla görülür. Genellikle 60 yaşının üzerindeki insanlarda rastlanır. Pankreas kanseri ilk aşamalarında belirti vermez, belirti verdiği dönem ise hasta için genellikle çok geç bir dönemdir.

Pankreas kanserinin en tipik belirtileri; sarılık, karaciğer büyümesi, sindirim güçlüğü, kilo kaybı, ağrı, iştahsızlık, kaşıntı, diabetes mellitus (şeker hastalığı), bulantı, karında hassasiyet, karın boşluğunda sıvı birikmesi (asitez), kilo kaybı, iştahsızlık, ciltte kaşıntılar, halsizlik ve ağrılardır. Fakat genelde semptom göstermediği için kanser tespit edilen hastalar terminal döneme gelmiş olduklarından çoğunlukla 6 ayda hayatlarını kaybetmektedirler. Siz bu belirtilerden birkaçını hafif şekilde görüyorsanız bile bir doktora başvuru yapınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*